Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Żeńska załoga Super Horneta RAAF

Lotnictwo wojskowe, 16 marca 2021

Royal Australian Air Force (RAAF, królewskie wojska lotnicze Australii) przedstawiły swoją całkowicie żeńską załogę wielozadaniowego samolotu bojowego F/A-18F Super Horneta z 1. eskadry, operującej z bazy Amberley, położonej 8 km od miasta Ipswich w stanie Queensland.

Żeńska załoga F/A-18F 1. eskadry RAAF – po lewej Flight Lieutnant Zalie i po prawej Flying Officer Sophie. Na stateczniku samolotu zwraca uwagę liczba 1916 – oznaczająca datę pierwszych akcji bojowych 1. eskadry na froncie w Palestynie w I wojnie światowej / Zdjęcie: RAAF Corp. Nicci Freeman

Pilotem samolotu jest Flying Officer (por.) Sophie, a operatorem systemów uzbrojenia – Flight Lieutnant (kpt.) Zalie (obie panie przedstawiono jedynie za pomocą imion). RAAF podały, że z okazji 8 marca nie było świętowania ani taryfy ulgowej. Obie panie tego dnia odbyły wyczerpującą 3-godzinną misję w kabinie samolotu oznaczonego jako A44-210.

Kpt. Zalie powiedziała, że po raz pierwszy od 19 lat, od chwili kiedy przypięto jej skrzydła lotnika RAAF, przyszło jej latać z pilotem płci żeńskiej. Dodała, że wszyscy muszą sobie zdać sprawę z tego ile ciężkiej pracy kosztowało je, aby być tu gdzie są i móc latać tymi wspaniałymi samolotami. Por. Sophie stwierdziła, że jeśli obie zainspirują kobiety i młode dziewczęta do wspinania się na bardzo wysoki pułap – będzie to dodatkową wartością tego, co robią.

1. eskadra RAAF kontynuuje tradycje jednostki, która powstała w 1915, a od marca 1916 walczyła w I wojnie światowej na froncie śródziemnomorskim w Palestynie. W czasie II wojny światowej 1. eskadra stawiała czoła Japończykom uzbrojona w bombowce Hudson, a potem w Mosquito. Obecnie wyposażona w Super Hornety jest jednostką uderzeniową, wyspecjalizowaną do precyzyjnych ataków z małej wysokości (Kontyngent RAAF na Guam, 2020-07-26). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.