Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brazylia stawia na Rafale

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 września 2009

Nieoczekiwanie szybko, podczas wspólnej konferencji w Brasilii prezydenci Francji - Nicolas Sarkozy i Brazylii - Luis Inacio Lula da Silva ogłosili, że triumfatorem programu wyboru nowego myśliwca Forca Aerea Brasileira - FX- 2 - został Dassault Rafale.

Obaj prezydenci podali, że wojska lotnicze Brazylii zostaną wyposażone w 36 myśliwców Rafale. Tym samym samolot francuski (Rafale faworytem?) pokonał szwedzki JAS-39 Gripen NG i amerykański F/A-18 E/F Super Hornet (36 Hornetów za 7 mld USD).

Na razie nie ujawniono wartości transakcji zakupu myśliwców, ani warunków przekazania najnowszych technologii lotniczych z Francji do Brazylii, co było kluczowym elementem wyboru w programie FX-2 (F/A-18, Gripen, Rafale). Jednak wiadomo, że cena osiągnie co najmniej 4 mld dolarów. Rafale będą dostarczane do Brazylii od 2014, z możliwością znacznego rozszerzenia zamówienia, aż po ewentualny przyszły montaż myśliwców na miejscu.

Prezydent Sarkozy oznajmił jednocześnie, że Paryż jest zainteresowany zakupem w Brazylii w zakładach Embraer 10 średnich samolotów transportowych KC-390, który jest rozwijany przez przemysł brazylijski. Francuzi są gotowi wejść technologicznie i kapitałowo do tego programu.

Wizyta Nicolasa Sarkozy'ego w Brazylii (od 6 września 2009) została wykorzystana także do podpisania innych umów zbrojeniowych łączących Paryż i Brasilię. Brazylijczycy prócz Rafale zamówili 5 konwencjonalnych okrętów podwodnych, zaś Francuzi zagwarantowali przekazanie niemal całości technologii produkcji tych jednostek (Francja pomoże Brazylii zbudować atomowy OP). Ma to stworzyć fundamenty technologiczne przyszłej budowy pierwszego brazylijskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym w rodzimej stoczni. Prezydenci podpisali też porozumienie o uruchomieniu linii produkcyjnej 50 śmigłowców Eurocopter Cougar w zakładach Helibras za 6,1 mld euro.

Prezydent Francji ocenił ogólną kwotę obecnych i przyszłych transakcji z Brazylią dotyczących francuskiego uzbrojenia na równowartość ok. 10 mld dolarów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra