Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA przekazały HMMWV Albanii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 30 marca 2021

USA przekazały Albanii 29 nowych pojazdów HMMWV w dwóch wariantach. Ceremonia przekazania sprzętu odbyła się 24 marca. Uczestniczył w niej minister obrony Albanii Niko Peleshi i ambasador USA w Tiranie Yuri Kim.

Jak zapowiedział minister Peleshi spodziewane jest dalsze wsparcie militarne Albanii ze strony USA / Zdjęcie: MO Albanii

Jak podkreśliła ambasador przekazany sprzęt umożliwi kontynuację mechanizacji Batalioni II i Këmbësorisë së Forcës Tokësore (2. batalionu piechoty Wojsk Lądowych). Albania zadeklarowała przeznaczenie tego pododdziału do operacji w ramach sił odpowiedzi NATO.

Obecnie trwa proces transformacji 2. batalionu z pododdziału lekkiej piechoty na pododdział zmechanizowany, dzięki czemu uzyska wysoką mobilność. Większość przekazanych pojazdów będzie używana przez żołnierzy 2. batalionu, choć część z nich może trafić także do wojsk specjalnych. Albańscy żołnierze otrzymali łącznie 25 HMMWV w odmianie M1151 z opancerzoną kabiną i obrotnicą na uzbrojenie oraz cztery M997A3 w odmianie ambulansu (29 HMMWV dla Albanii, 2021-03-09).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.