Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańskie MRAP-y dla Albanii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 kwietnia 2019

USA podarowały Albanii 37 opancerzonych, odpornych na wybuchy kołowych wozów patrolowych MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) MaxxPro produkcji Navistar Defense International.

Uroczystość przekazania 37 amerykańskich MRAP-ów Albanii. Od lewej: Charge d’Affaires Ambassady USA w Tiranie Leyla Moses-Ones, minister obrony Albanii Olta Xhacka i szef sztabu armii albańskiej gen. Bordhyl Kollcaku. Amerykanka w swoim przemówieniu pochwaliła Albanię za to, iż ta stara się, zgodnie z obietnicami złożonymi NATO przeznaczyć 2% swojego PKB na modernizację sił zbrojnych / Zdjęcie: MO Albanii

Jeden wóz w układzie 3-osiowego podwozia wyposażony został w żuraw do pomocy technicznej, reszta ma konfigurację 2-osiową ze zdwojonymi tylnymi kołami bliźniaczymi. Amerykanie wyprodukowali ogromną - liczoną w tysiącach egzemplarzy - armię tego typu pojazdów, zamawiając je u różnych wytwórców na czas interwencji w Iraku i Afganistanie. Obecnie zalegają one składy sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Do niedawna oficjalnie mówiło się, że nie wiadomo co począć z tak wielką liczbą tych pojazdów.

Przekazanie 37 MRAP-ów jest elementem amerykańskiego wsparcia pojazdowego Forcat e Armatosura te Republikes se Shqiperise (FARH, Albańskich Sił Zbrojnych). W sumie z USA albańscy żołnierze otrzymać mają 248 różnych wozów. Na początku dostarczono pojazdy HMMWV. Albańskie MRAP-y przeznaczone są dla formowanej dopiero i wyposażanej tzw. Zmotoryzowanej Grupy Bojowej.

Albańscy żołnierze mieli już do czynienia z amerykańskimi MRAP-ami, które przydzielono kontyngentowi sił specjalnych ze składu Albańskiego Batalionu Operacji Specjalnych w Afganistanie w 2012. W 2017 Tirana zakupiła 3 MRAP-y z amerykańskiego demobilu na specjalnych warunkach za pomocą programu Excess Defense Articles (EDA). Są one wykorzystywane przez jednostkę sił specjalnych stacjonującą  w bazie Zall-Herr/Tirana. W sumie więc Albania dysponować będzie 40 amerykańskimi MRAP-ami (Albania prezentuje nowe uzbrojenie , 2018-10-03).

Na podstawie informacji Igora Bozinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.