Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańskie MRAP-y dla Albanii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 kwietnia 2019

USA podarowały Albanii 37 opancerzonych, odpornych na wybuchy kołowych wozów patrolowych MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) MaxxPro produkcji Navistar Defense International.

Uroczystość przekazania 37 amerykańskich MRAP-ów Albanii. Od lewej: Charge d’Affaires Ambassady USA w Tiranie Leyla Moses-Ones, minister obrony Albanii Olta Xhacka i szef sztabu armii albańskiej gen. Bordhyl Kollcaku. Amerykanka w swoim przemówieniu pochwaliła Albanię za to, iż ta stara się, zgodnie z obietnicami złożonymi NATO przeznaczyć 2% swojego PKB na modernizację sił zbrojnych / Zdjęcie: MO Albanii

Jeden wóz w układzie 3-osiowego podwozia wyposażony został w żuraw do pomocy technicznej, reszta ma konfigurację 2-osiową ze zdwojonymi tylnymi kołami bliźniaczymi. Amerykanie wyprodukowali ogromną - liczoną w tysiącach egzemplarzy - armię tego typu pojazdów, zamawiając je u różnych wytwórców na czas interwencji w Iraku i Afganistanie. Obecnie zalegają one składy sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Do niedawna oficjalnie mówiło się, że nie wiadomo co począć z tak wielką liczbą tych pojazdów.

Przekazanie 37 MRAP-ów jest elementem amerykańskiego wsparcia pojazdowego Forcat e Armatosura te Republikes se Shqiperise (FARH, Albańskich Sił Zbrojnych). W sumie z USA albańscy żołnierze otrzymać mają 248 różnych wozów. Na początku dostarczono pojazdy HMMWV. Albańskie MRAP-y przeznaczone są dla formowanej dopiero i wyposażanej tzw. Zmotoryzowanej Grupy Bojowej.

Albańscy żołnierze mieli już do czynienia z amerykańskimi MRAP-ami, które przydzielono kontyngentowi sił specjalnych ze składu Albańskiego Batalionu Operacji Specjalnych w Afganistanie w 2012. W 2017 Tirana zakupiła 3 MRAP-y z amerykańskiego demobilu na specjalnych warunkach za pomocą programu Excess Defense Articles (EDA). Są one wykorzystywane przez jednostkę sił specjalnych stacjonującą  w bazie Zall-Herr/Tirana. W sumie więc Albania dysponować będzie 40 amerykańskimi MRAP-ami (Albania prezentuje nowe uzbrojenie , 2018-10-03).

Na podstawie informacji Igora Bozinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.