Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Valkyrie zrzucił ALTIUS-600

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 06 kwietnia 2021

US Air Force poinformowały, że 26 marca 2021 na poligonie w Yuma Proving Ground w Arizonie prototyp bojowego bsl Kratos XQ-58A Valkyrie w ramach testów zrzucił z wewnętrznej komory mały bsl ALTIUS-600. Test przeprowadzono w szóstym locie Valkyrie. Uznano go za sukces. Tym bardziej, że – jak podano – w tym locie bbsl leciał szybciej i wyżej niż w poprzednich.

Prototyp bojowego bsl Kratos XQ-58A Valkyrie zrzuca z wewnętrznej komory mały bsl ALTIUS-600. W tym locie bbsl po raz pierwszy otworzył pokrywy komory uzbrojenia / Zdjęcie: USAF

ALTIUS-600 jest produkowany przez Area-I z Georgii (1 kwietnia przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Anduril Industries). Jego masa wynosi ok. 12 kg. Z tego blisko 3 kg przeznaczono na ładunek użyteczny, np. bojowy. Bsl może przebywać w powietrzu do 4 godzin. Jest wykorzystywany w wojnie radioelektronicznej, rozpoznaniu sygnałowym, przeciwdziałaniu innym bsl oraz w rozpoznaniu (Altius-900 – bsl dla bsl, 2020-11-04).

Z kolei Valkyrie ma wspierać bojowe samoloty załogowe. Jest od nich wielokrotnie tańszy, więc może realizować najbardziej ryzykowne misje. Ma być wyjątkowo skuteczny dzięki sztucznej inteligencji. USAF eksperymentują z wykorzystaniem Valkyrie także jako węzła komunikacyjnego dla myśliwców F-35 i F-22. W teście z 26 marca został wykorzystany trzeci prototyp bbsl, nr ser. 15-8003.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.