Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mosty Cegielskiego dla Bangladeszu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 kwietnia 2021

Zakłady H. Cegielski-Poznań (HCP) wyprodukowały już i wysłały w kwietniu 2021 za granicę pierwsze gotowe moduły francuskiego zestawu mobilnego mostu pontonowego SRB (Steel Ribbon Bridge) spółki CEFA – przeznaczonego dla sił zbrojnych Bangladeszu. Będzie to znacząca transakcja eksportowa polskiej państwowej zbrojeniówki w tym roku.

Produkcja palet transportowych umożliwiających przewożenie parków pontonowych mostów SRB na ciężarówkach i ich szybkie rozkładanie. Cegielski wprowadził nowe technologie i nowe oprzyrządowanie linii produkcyjnej

HCP są odpowiedzialne za 70% produkcji zestawu mostowego w kontrakcie z Bangladeszem, który zawarła francuska CEFA. To, co wyprodukował Poznań zostanie rychło doposażone we Francji, skompletowane, a następnie przesłane klientowi azjatyckiemu, zgodnie z porozumieniem francusko-polskim. W poznańskim przedsiębiorstwie praktycznie zakończony został etap transferu francuskiej technologii, a nowe procedury i oprzyrządowanie zostały doprowadzone do fazy produkcji seryjnej. Związane jest to z precyzyjną obróbką finalną dużych i skomplikowanych konstrukcji ze specjalnej stali o podwyższonej wytrzymałości. Wymaga tego budowa nowoczesnych, modułowych, szybko rozkładalnych przeprawowych parków pontonowych – koniecznych w mobilnych operacjach wojskowych. Cegielski w pierwszej kolejności wykonał dla francuskiego zleceniodawcy pontony środkowe i zewnętrzne pływającego mostu o nośności 120 ton oraz tak zwane palety transportowe – zapewniające montaż elementów zestawu przewożonych na ciężarówkach.

Palety transportowe parków pontonowych załadowane na ciężarówki – gotowe do drogi do Francji

HCP jest obecnie gotowy do produkcji seryjnej mostów SRB spółki CEFA – dla Wojska Polskiego i sił zbrojnych wszystkich krajów europejskich – jako główny partner produkcyjny Francuzów. Zestawy mostowe SRB są obecnie uważane za jedne z najlepszych na świecie w swojej kategorii i nie jest wykluczone, że Poznań będzie realizował dalsze zlecenia eksportowe Francuzów. Jak nam oświadczył gen. w stanie spoczynku – Jean-Marc Ripoll – główny doradca zarządu CEFA – Cegielski – jako posesjonat nowoczesnych technologii produkcji mostów – jest głównym sojusznikiem Francuzów (także handlowym) w naszej części rynków Starego Kontynentu. Związki CEFA z Poznaniem rozpoczęły się w 2018. W 2019 i w ubiegłym roku, parki mostowe SRB zostały pokazane podczas kieleckiego MSPO 2020 na wspólnym poznańsko-francuskim miejscu prezentacyjnym wystawy zewnętrznej (Inwestycje w HCP, 2021-01-18).

Stalowe pontony w fazie produkcji…

….na etapie kompletacji…

… oraz po złożeniu elementów środkowych i zewnętrznych konstrukcji / Wszystkie zdjęcia: HCP

Rozmowa Altair TV  z gen. Ripoll :  https://www.altair.com.pl/movies/view?movie_id=1400


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.