Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy samolot argentyńskich VIP

Lotnictwo wojskowe, 29 kwietnia 2021

Fuerza Aérea Argentina (FAA, wojska lotnicze Argentyny) odebrały 27 kwietnia nowy samolot do przewozu VIP-ów – Boeinga 737-76N (nr ser. 33420). Ceremonia powitania odbyła się w bazie El Palomar w prowincji Buenos Aires, gdzie stacjonuje I Brigada Aérea (Brygadzie Lotnictwa). W uroczystości wzięli udział minister obrony Argentyny Agustín Rossi i szef Sztabu Generalnego FAA brygadier Xavier Isaac.

Boeing 737-700 przybył do stolicy Argentyny w eskorcie dwóch IA-63 Pampa III z VI Brigada Aérea FAA / Zdjęcie: Santiago Rivas

Nowy samolot argentyńskich VIP-ów został dostarczony pierwszemu użytkownikowi – Ethiopian Airlines, w marcu 2004, które eksploatowały go jako ET-ALQ, do lutego 2014. Następnie został przekazany SAS i 23 maja tego samego roku otrzymał znaki rejestracyjne SE-RJR, które nosił aż do sprzedaży Aero Capital Solutions w grudniu 2020. Do momentu zakupu przez FAA pozostawał uziemiony.

T-99, który będzie pierwszym statkiem powietrznym w nowo utworzonej IX eskadrze Grupo 1 de Transporte Aéreo (G1TA, 1. grupie lotnictwa transportowego), otrzymał nr taktyczny T-99 i nazwę Islas Malvinas. Do jego zadań należeć ma przewóz osób i loty w ramach połączeń obsługiwanych przez Líneas Aéreas del Estado (LADE) dla sił zbrojnych. W przyszłości przewiduje się zabudowanie w jego kadłubie drzwi cargo. Wojsko nie wyklucza pozyskania kolejnych samolotów tego typu w przyszłości (Argentyna poszukuje transportowców, 2020-05-19).

Na podstawie informacji Santiago Rivasa i Florencii Lucero Heguy


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.