Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pléiades Neo już w kosmosie

Astronautyka, 30 kwietnia 2021

Pierwszy satelita obserwacyjny konstelacji Pléiades Neo został w nocy z 28/29 kwietnia dostarczony na orbitę przez europejską rakietę Arianespace Vega, wystrzeloną z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Satelita Pléiades Neo przygotowywany do wyniesienia na orbitę przy pomocy rakiety Vega / Zdjęcie: Airbus 

29 kwietnia rano odebrano pierwsze sygnały telemetryczne i rozłożono panele słoneczne, a także rozpoczęto pierwsze czynności na orbicie pod kierownictwem personelu centrum kontroli Airbusa w Tuluzie. Przed rozpoczęciem pierwszych zobrazowań, co zaplanowane jest na przyszły tydzień, wymagana jest kalibracja sprzętu wyniesionego na orbitę (Pléiades Neo w Kourou, 2021-03-24).

Satelity Pléiades Neo zapewnią klientom komercyjnym i instytucjonalnym szczegółowe informacje przez najbliższą dekadę. Każdy satelita będzie zdolny zobrazować obszar o powierzchni 0,5 mln km2 dziennie z rozdzielczością 30 cm. Zdjęcia będą dostępne na platformie Airbusa OneAtlas, pozwalającej klientom uzyskiwać natychmiastowy dostęp zarówno do świeżo pozyskanych, jak i archiwalnych danych, a także do analiz.

Konstelacja Pléiades Neo, złożona z czterech identycznych satelitów, będzie współpracować z istniejącymi satelitami Pléiades i resztą floty kilkunastu satelitów Airbusa służących do obserwacji Ziemi.

Kompaktowy pojazd kosmiczny Pléiades Neo jest wyposażony w lekki instrument optyczny nowej generacji, wykonany z węglika krzemu. Wyposażenie telekomunikacyjne umożliwia nawiązanie łączności z satelitami geostacjonarnymi SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwia systemowi przyjęcie z Ziemi pilnego zadania w 30-40 min i pozwala szybko reagować w najbardziej krytycznych sytuacjach.

Wkrótce do nowego satelity dołączy bliźniak, Pléiades Neo 4, znajdujący się już w Kourou, gotowy do wystrzelenia latem, również z użyciem rakiety Vega.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.