Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi przetestują bwp

Przemysł zbrojeniowy, 30 kwietnia 2021

Do Czech trafiły trzy bojowe wozy piechoty oferowane w programie wyłonienia następcy BVP-1 i BVP-2. Zostaną one poddane testom. W tym samym czasie rząd w Pradze dokona podsumowania dotychczasowych działań i zrewiduje warunki postępowania.

 Początkowo testy bwp miały się odbyć w 2020 , jednak nie doszło do nich z powodu pandemii SARS-CoV-2  / Zdjęcie: MO Czech

Na testy trafiło po jednym egzemplarzu bwp:  KF41 Lynx oferowany przez Rheinmetall Landsysteme, CV90 oferowany przez BAE Systems i ASCOD oferowany przez GDLS. Próby pojazdów potrwają do 6 czerwca. Będą prowadzone przez żołnierzy Czeskich Sił Zbrojnych, personel Sekcji Uzbrojenia i Zakupów Ministerstwa Obrony, Wojskowego Instytutu Technicznego (VTÚ, Vojenský technický ústav), Wojskowego Instytutu Badawczego (VVÚ, Vojenský výzkumný ústav) i zakładów VOP CZ. W trakcie testów sprawdzonych zostanie około 30 kluczowych parametrów bwp, w tym mobilność, funkcjonalność i siła ognia. Wyniki testów posłużą do oceny poszczególnych ofert.

Próby pojazdów będą się odbywać w tym samym czasie w kilku lokacjach. Prowadzone będą na poligonach Březina i Libavá, na terenie zakładów VTÚ w Vyškovie i Slavičínie, zakładów VVÚ w Brnie, na lotnisku Přerov, w garnizonie 72. batalionu zmechanizowanego w Přáslavicach i zakładach VOP CZ w Šenovie. W testach weźmie udział ponad 200 osób z wymienionych wyżej podmiotów i sił zbrojnych. Na 26 maja zaplanowano dzień VIP, w którym wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i mediów (ASCOD na Słowacji, 2021-04-22).

Czeskie ministerstwo obrony po zatwierdzeniu wyników wezwie zainteresowane strony do złożenia ostatecznej oferty. Pojawiły się również rekomendacje dotyczące dostaw i finansowania programu nabycia bwp. Terminy dostaw mają się wydłużyć o dwa lata. Powinny one nastąpić w latach 2023-2027. Z kolei finansowanie wydłużono do 7 lat. Płatności za bwp mają być realizowane w latach 2022-2028 co umożliwi rozłożenie tych płatności w czasie i ograniczy obciążenie rocznego budżetu Ministerstva obrany.

Czeski minister obrony Lubomír Metnar powiedział: Wymiana przestarzałych bwp konstrukcji radzieckiej to kluczowy projekt dla naszej armii i obronności Czech. Prowadzimy ten program mimo ograniczenia sytuacją spowodowaną koronawirusem. Ponieważ od początku byliśmy transparentni, tak i teraz chcę poinformować rząd o obecnej sytuacji.

Nowe bwp zastąpią w Armádzie České Republiky leciwe pojazdy z czasu zimnej wojny. Planowane jest nabycie łącznie 210 wozów  w siedmiu wariantach. Trafią one do 7. Brygady Zmechanizowanej. Podawany dotychczas koszt programu szacowany jest na 50 mld koron czeskich (8,83 mld  zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.