Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MetOp SG-B nabiera kształtu

Astronautyka, 26 maja 2021

Struktura pierwszego satelity B z serii MetOp drugiej generacji (MetOp-SG), mająca 6 m wysokości, ponad 3 m szerokości i ważąca nieco ponad tonę, dotarła do centrum integracji satelitów Airbusa w niemieckim Friedrichshafen. Do listopada 2022 satelita powinien być gotowy do serii testów środowiskowych, które pozwolą zweryfikować jego działanie w warunkach, jakie napotka w kosmosie.

W zakładach Airbusa we Friedrichshafen rozpoczęto prace nad pierwszym MetOp SG-B, który będzie stanowił zasadniczą cześć nowej, drugiej generacji satelitów meteorologicznych okrążających Ziemię na orbicie polarnej / Zdjęcie: Airbus DS, M. Pikelj

Program MetOp-SG jest wdrażany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z EUMETSAT. Konstelacja MetOp-SG składa się z 6 satelitów i zapewni kontynuację obserwacji meteorologicznych z orbity polarnej w latach 2024-2045. Seria Satellite A jest opracowywana i budowana pod przemysłowym nadzorem oddziału w Tuluzie (Francja), a projektowaniem i produkcją serii Satellite B kieruje oddział w niemieckim Friedrichshafen.

Kompleksowe dane przekazywane z zestawu innowacyjnych instrumentów europejskich zostaną wykorzystane do zasilania modeli prognostycznych, wprowadzając obserwacje pogody na nowy poziom zaawansowania. Projekt przysporzy korzyści w postaci precyzyjniejszych prognoz pogody na poziomie regionalnym i globalnym. Satelity MetOp-SG zapewnią ulepszone sondowania temperatury i wilgotności w podczerwieni, mikrofalach; polarne wektory ruchu atmosfery wyodrębnione z obrazów optycznych, nowatorskie pomiary opadów i chmur z kamer w widmie optycznym, submilimetrowym i mikrofalowym oraz pomiary wektora wiatru na powierzchni oceanu i wilgotności gleby w wysokiej rozdzielczości, uzyskane z obserwacji za pomocą skaterometru.

Konstelacja MetOp-SG składa się z dwóch serii satelitów, po trzy w każdej. Seria Satellite A zawiera instrumenty optyczne i sondy atmosferyczne, a Satellite B – instrumenty mikrofalowe. Oba typy są oparte na platformach Astrobus.

Każdy satelita o masie startowej około 4 t zostanie wyniesiony w kosmos indywidualnie. Satelity zostaną umieszczone na synchronicznej orbicie polarnej MetOp, na średniej wysokości 831 km nad Ziemią. Nominalna trwałość użytkowa każdego satelity wyniesie 7,5 roku. Po 7 latach wystrzelony zostanie kolejny obiekt z tej samej serii, co zapewni pełne pokrycie operacyjne przez 21 lat przy pomocy pary satelitów typu A i B zawsze obecnych na orbicie. Pierwszy satelita MetOp-SG planowany jest do wyniesienia w kosmos na początku 2024 (Sojuz-ST umieścił na orbicie MetOp-C, 2018-11-07, Zamówienie na satelity meteorologiczne, 2014-10-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.