Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jeszcze o irańskiej katastrofie

Lotnictwo wojskowe, 23 września 2009

Znane są już bliższe szczegóły na temat wczorajszej katastrofy lotniczej pod Teheranem. Zaraz po zakończeniu parady z okazji rozpoczęcia wojny irańsko-irackiej, w powietrzu zderzyły się dwa samoloty, myśliwiec i maszyna wczesnego ostrzegania.

Irański Ił-76 wczesnego ostrzegania. Od bardzo podobnych A-50 różni je m.in. posiadanie oszklonego nosa - stanowiska nawigatora. Po wczorajszej katastrofie Iran prawdopodobnie nie posiada już żadnego, sprawnego samolotu klasy AWACS

Według naocznych świadków, z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn, w powietrzu zderzyły się myśliwski F-5E Tiger II oraz Simorgh, czyli przebudowany przez Irakijczyków transportowy Ił-76 na samolot wczesnego ostrzegania. Dwie maszyny tego typu uciekły do Iranu w 1991, trzecia została zniszczona przez lotnictwo sprzymierzonych.

Pierwsze doniesienia mówiły o zniszczeniu tylko jednego, transportowego samolotu wojskowego (zobacz: W Iranie rozbił się samolot).

Ił-y 76 zostały zmodernizowane w oparciu o francuskie systemy radiolokacyjne. Radar Thompson-CSF Tiger G zapewniał wykrywanie statków powietrznych na dystansach do 350 km. Samoloty zostały nazwane Adnan-1, -2, -3. W Iranie otrzymały oznaczenie Simorgh.

Według dostępnych informacji, w służbie pozostawała tylko jedna maszyna, która - prawdopodobnie - została zmodernizowana. Jej zniszczenie oznacza de facto utratę przez Iran możliwości lotniczego, wczesnego ostrzegania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.