Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodyfikowane T-72 pojadą na Łotwę

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 19 lipca 2021

Pierwsze partie zmodyfikowanych w Zakładach Mechanicznych Bumar- Łabędy czołgów T-72 w składzie formowanego dopiero lubelskiego batalionu czołgów 19. brygady zmechanizowanej 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej znajdą się na Łotwie w składzie rotacyjnie tworzonej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Młodzi stażem czołgiści z Lublina mają więc już wkrótce zdać bojowy egzamin zagraniczny na swoich wozach odebranych ze Śląska. Będzie to jak zwykle około 170 żołnierzy i kompania czołgów – zgrupowana w garnizonie Adżi.

Jako pierwsi prezentujemy kadr z ćwiczeń nowego lubelskiego batalionu czołgów (jeszcze nie ma właściwej numeracji) 19. brygady zmechanizowanej, wyposażonego w zmodyfikowane w ZM Bumar-Łabędy śląskie czołgi T-72 / Zdjęcie: Służba prasowa 18. Dywizji Zmechanizowanej

Dowództwo tworzonej od podstaw 18. Dywizji, pod komendą generała Jarosława Gromadzińskiego, uzyskało właśnie certyfikat NATO Combat Ready. W 2022 o taki certyfikat ubiegać się będzie 19. brygada zmechanizowana dywizji, zaś w 2023 – organizowany od początku batalion czołgów, który wyposażono właśnie w zmodyfikowane w Łabędach T-72. Wszystko działa w systemie trzyletnim – od uruchomienia procesu formowania – do uzyskania certyfikatu.

Wozy batalionu (oddziału na razie jeszcze bez własnej numeracji) – T-72 z Łabęd – są już od 2020, od chwili początku procesu tworzenia nowej lubelskiej jednostki pancernej używane w procesie szkolenia nowej generacji czołgistów w ściany wschodniej. Batalion, jak ostatnio podał gen. Gromadziński będzie rezydował w remontowanych właśnie obiektach garnizonu lubelskiego, a czołgi w odnawianych garażach. W odległej przyszłości batalion, na razie w dalekich planach, ma być przezbrojony w amerykańskie M1A2 SEPTv3 Abrams. Nim to się stanie, trzy pozostałe bataliony czołgów 19. dywizji – dwa z Wesołej na Leopardach 2A4, 2A5 oraz 2PL, a także 1. batalion czołgów im płk. Józefa Koczwary w Żurawicy (jest spadkobiercą jednostki pancernej Września 1939, wyposażonej w Vickersy – 2. batalionu pancernego) na niezmodyfikowanych polskich T-72 – mają zostać eksponentami Abramsów (MON kupuje Abramsy, 2021-07-14).

Więcej na ten temat w najnowszym numerze RAPORT-wto.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.