Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-22 nieodporny na deszcz

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 października 2009

Stacjonujące w bazie Andersen na Guam najnowocześniejsze amerykańskie myśliwce F-22 ulegają częstym awariom z powodu deszczu i mgły.

Zdjęcie: US Air Force / Master Sgt. Kevin J. Gruenwald

Nieodporne na stałą wilgoć utrzymującą się w powietrzu okazały się podzespoły elektroniczne samolotów. Wilgoć dostaje się do wnętrza samolotów poprzez systemy chłodzenia. Problemy zaczęły się w lipcu, wraz z nadejściem pory deszczowej i trwają do dziś. W ciągu roku na Guam opady wynoszą aż 2-2,8 m.

W bazie Andersen od lutego przebywa czasowo 12 samolotów F-22 Raptor z 525th Fighter Squadron z bazy Elmendorf na Alasce. Samoloty należące do 525th Expeditionary Fighter Squadron to już trzecia tura. Przeniesienie ich na Guam było podyktowane chęcią przetestowania w innych niż na Alasce warunkach atmosferycznych. Na razie ten test wypada negatywnie.

Mimo to samoloty pozostaną na wyspie. Według płk. Edwarda Thomasa z Pacific Air Force, technicy radzą sobie z zawilgoceniem na tyle, że loty samolotami są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców wyspy. Jego zdaniem, ponieważ F-22 są w służbie dopiero od kilku lat tego rodzaju problemy to normalne zjawisko.

To nie pierwszy przypadek kłopotów technicznych z F-22. Okazał się on bardzo trudny i drogi w eksploatacji (44 tys. USD za godzinę lotu F-22!). Szczególnych problemów przysparzają powłoki zmniejszające odbicie radiolokacyjne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.