Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe nabytki MMW

Historia, Marynarka wojenna, 01 września 2021

Rozpoczętą w 1937 chwalebna służba ORP Błyskawica pod biało-czerwoną banderą uwieczniono na imponującej liczbie fotograficznych odbitek, tysiącach stron publikacji książkowych, opracowań naukowych i popularnych, kilometrach taśmy filmowej. Gdy wydawało się, że w tej historii niewiele już można dopowiedzieć, pojawiły się nieznane dotąd świadectwa, które poszerzają naszą opowieść o losach tego niezwykłego okrętu. Wśród  takich nowych źródeł, pozyskanych ostatnio przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jest bezcenny dziennik zawierający rozkazy dzienne niszczyciela z lat 1937-1938.

Zakupiony za pośrednictwem warszawskiego Archiwum Akt Nowych artefakt, gdy trafił do Muzeum, wyglądał niepozornie. Zakurzony, miejscami zabrudzony, o przetartej, uszkodzonej okładce zawierał jednak na pożółkłych kartach niezwykłą historię – rozkazy regulujące pierwsze dwa lata służby ORP Błyskawica. Po trwającej kilka miesięcy konserwacji, ten niezwykły artefakt powrócił do stanu, który pozwoli udostępniać go badaczom.

W dzienniku znajdziemy m.in. rozkaz nr 1, wydany 25 listopada 1937, w dniu gdy w angielskim Cowes podniesiono na ORP Błyskawica polską banderę. Następne karty odsłaniają zdarzenia kolejnych dni, jeszcze pokojowej służby naszego legendarnego niszczyciela. Ukazują okrętową rutynę – uzupełnianie wyposażenia, prace pokładowe, także proces intensywnego szkolenia załogi gdy podczas tzw. kampanii morskiej ORP Błyskawica przebyła 9653 Mm, odwiedzając m.in. Kopenhagę. To właśnie ten okres zaważył, że lata wojennej próby okręt i jego załoga przeszły w sposób znamionujący najwyższy marynarski profesjonalizm.

/ Zdjęcia: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Wymieniony dziennik rozkazów z naszego najsłynniejszego niszczyciela nie zamyka listy nowych nabytków Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To tylko część pozyskanej ostatnio kolekcji, w której znalazły się m.in.: rozkazy dowódców Dywizjonu Szkolnego z lat 1933-1934, dokumenty dotyczące słynnych z lat wojny OORP Piorun, Wilk i Dragon, ośrodka szkoleniowego Polskiej Marynarki Wojennej ORP Bałtyk, jak również wytworzone przez Dowództwo Floty, grupę okrętów podwodnych, a także komendanta Stacji Zbornej Glasgow i Bowling. Również one zostaną udostępniane tym wszystkim, którzy chcą zgłębiać historię Marynarki Wojennej RP (ORP Błyskawica w nowym kamuflażu, 2021-07-10). 

Formalne przekazanie i prezentacja nowych nabytków MMW odbędzie się we czwartek 9 września o godz. 12:00 na pokładzie ORP Błyskawica.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.