Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Duńczycy i Portugalczycy w Szawlach

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 września 2021

Kontyngenty Flyvevåbnet (królewskich wojsk lotniczych Danii) i Força Aérea Portuguesa (wojsk lotniczych Portugalii) rozpoczęły 31 sierpnia 2021 kolejną rotację misji Baltic Air Policing. Uroczystość ich powitania odbyła się w litewskiej bazie lotniczej Szawle.

Duńczycy i Portugalczycy pozostaną w Szawlach do 30 października br. / Zdjęcie: MO Litwy

Cieszę się, że po raz kolejny witamy wojska duńskie i portugalskie. Wasze kraje wysłały kontyngenty lotnicze do tego regionu tak wiele razy. Mam nadzieję, że wszyscy czujecie się tutaj jak w domu. Życzę wszystkim satysfakcjonującego czasu i czystego i bezpiecznego nieba nad Bałtykiem przez następne cztery miesiące – powiedział Vilius Semeka, wiceminister obrony Litwy.

Panie i panowie, podsumowując: Dziękuję Litwie, żegnam Hiszpanię i witam Danię i Portugalię. Razem będziemy nadal dbać, aby nasze populacje były bezpieczne i bronić przestrzeni powietrznej NATO – dodał Air Commodore Adrian Hill, z-ca Szefa Sztabu Dowództwa Lotnictwa NATO.

Dania i Portugalia wysłały na Litwę po 4 samoloty wielozadaniowe F-16M i po ok. 100 pilotów i członków personelu naziemnego. Ich poprzednikami było ok. 130 oficerów i żołnierzy hiszpańskich Ejercito del Aire (wojsk lotniczych), z Ala (Skrzydła) 14, wyposażonych w 7 samolotów wielozadaniowych Eurofighter. Od 30 kwietnia hiszpańscy piloci wykonali ok. 30 startów alarmowych w celu zidentyfikowania intruzów naruszających przestrzeń powietrzną Estonii, Litwy i Łotwy (Podwójne przechwycenie włoskich F-35A, 2021-07-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.