Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Radary GhostEye

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 października 2021

Raytheon ogłosił, że rodzina nowo opracowywanych stacji radiolokacyjnych otrzymała nazwę GhostEye. Jej pierwszym przedstawicielem będzie opracowywany na potrzeby US Army Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS).

 GhostEye przechodzi obecnie ostatnie testy producenta

Rodzina radarów GhostEye ma się wyróżniać zastosowaniem anten ze skanowaniem elektronicznym (AESA) wyposażonych w moduły nadawczo-odbiorcze na bazie azotku galu (GaN), jak również możliwością prowadzenia obserwacji w promieniu 360º.

LTAMDS jest opracowywany na potrzeby nowej generacji systemu przeciwlotniczego Patriot. Raytheon został wskazany na dostawcę następcy użytkowanych obecnie radarów AN/MPQ-53 i AN/MPQ-65 w 2019. Nowo opracowywane rozwiązanie będzie wyposażone w trzy stałe anteny zapewniające dookolną obserwację. Pierwsze z sześciu zamówionych LTAMDS mają trafić do US Army w 2022. Osiągnięcie przez nie gotowości operacyjnej planowane jest w 4. kw. 2022. Radar ten jest także przedmiotem zainteresowania SZ RP, które zamierzają pozyskać LTAMDS w ramach II fazy programu Wisła (Produkcja IBCS dla Polski, 2021-09-04, Kontenery PAC-3 MSE z Dęblina, 2021-07-07).

GhostEye MR ma współpracować z NASAMS / Zdjęcia: Raytheon

Drugim przedstawicielem rodziny GhostEye jest radar GhostEye MR dla systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu NASAMS. Stacja jest obecnie prezentowana podczas wystawy AUSA 2021. W jej konstrukcji wykorzystano doświadczenia i technologie zdobyte w czasie prac nad LTAMDS. W porównaniu do dotychczas stosowanych w NASAMS radiolokatorów poprawie uległy jego parametry, w tym zasięg. Testy GhostEye MR odbędą się w 2022.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.