Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie Creotech i EnduroSat

Astronautyka, 29 października 2021

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronomicznego w Dubaju, polska spółka Creotech Instruments podpisała wczoraj, 28 października 2021, porozumienie z bułgarską spółką EnduroSat, inicjującą współpracę między podmiotami. Podpisanie porozumienia nastąpiło na stanowisku Polskiej Agencji Kosmicznej, w obecności prezesa POLSA prof. dr hab. Grzegorza Wrochny.

/ Zdjęcie: Creotech Instruments

Creotech Instruments specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i integracji mikrosatelitów w przedziale masowym od 10 do 60 kg i opartych na standardzie SpaceVPX. EnduroSat projektuje, buduje i obsługuje mniejsze nanosatelity na potrzeby misji komercyjnych, naukowych i eksploracyjnych. Biorąc pod uwagę różne standardy i inny zakres masowy satelitów, wzajemna współpraca pozwoli obu podmiotom oferować dodatkowe usługi i produkty kosmiczne na rynku UE.

Obecnie aktywnie poszukujemy na rynku partnerów, którzy są w stanie powiększyć portfolio produktów opracowywanych przez Creotech Instruments. Od 2017 wysiłki naszych inżynierów są skupione na przygotowaniu rodziny satelitów HyperSat, które oparte są na amerykańskim standardzie SpaceVPX. Satelity te pokrywają obszar misji kosmicznych, których masy wynoszą 10-60 kg. Podpisane porozumienie da nam większe możliwości na rynku, umożliwiając realizację zleceń w zakresie mniejszych satelitów, tzw. nanosatelitów, o masie od 1 do kilkunastu kg. Ponadto wierzymy, że wprowadzenie platformy satelitarnej HyperSat – na zasadzie synergii – do oferty EnduroSat, pozwoli nam dotrzeć do większej ilości nowych klientów – powiedział dr hab. Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments (Start Falcona 9 odłożony po raz trzeci, 2018-12-02).

Cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę na poziomie europejskim. Mam nadzieję, że otworzy ona nowe możliwości rynkowe dla obu podmiotów. W zakresie zawartego porozumienia będziemy badać także możliwości wspólnej realizacji nowych projektów w ramach programów Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej – dodał Rajczo Rajczew, prezes EnduroSat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.