Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pléiades Neo 3 zaczął świadczenie usług

Astronautyka, 02 listopada 2021

Dzisiaj, 2 listopada 2021, Airbus poinformował o rozpoczęciu komercyjnego świadczenia usług przez Pléiades Neo 3, pierwszego z czterech planowanych satelitów obserwacyjnych, wyniesionego na orbitę pod koniec kwietnia br. Jakość pierwszych zdjęć, zrobionych przez Pléiades Neo 3 zaledwie kilka dni po wystrzeleniu z kosmodromu w Kuorou w Gujanie Francuskiej, zapierała dech w piersiach, nawet przed wprowadzeniem jakichkolwiek poprawek technicznych.

Zdjęcie fragmentu Nowego Jorku wykonane przez satelitę Pléiades Neo 3 / Zdjęcie: Airbus

Faza uruchomienia, która miała miejsce w kolejnych tygodniach i miesiącach, pozwoliła na dopracowanie poziomu jakości uzyskiwanych zobrazowań. Od dziś klienci mogą stawiać Pléiades Neo 3 zadania za pośrednictwem platformy OneAtlas i uzyskiwać dostęp do zdjęć w oryginalnej rozdzielczości 30 cm, wykonanych z najwyższą dokładnością geolokalizacji dostępną na rynku zobrazowań satelitarnych o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Satelita Pléiades Neo 4 wystrzelony w kosmos tego lata przechodzi obecnie ten sam proces kalibracji, co bliźniaczy poprzednik, a uzyskiwane przezeń zobrazowania Airbus powinien udostępnić klientom w najbliższych kilku tygodniach.

Składająca się z czterech identycznych satelitów konstelacja Pléiades Neo, w 100% wyprodukowana, będąca własnością i eksploatowana przez Airbusa, oferuje dostęp do zdjęć powierzchni Ziemi w rozdzielczości 30 cm, obejmujących 14-km pasy terenu. Dzięki znakomitej szybkości reagowania na komendy przekazywane z systemu kierowania konstelacja będzie w stanie sfotografować całą powierzchnię Ziemi 3 razy w roku. Nowe satelity będą współpracować z wyniesionymi wcześniej na orbitę satelitami Pléiades i resztą floty satelitów obserwacjyjnych Airbusa, składającej się z kilkunastu obiektów (Pleiades Neo 4 na orbicie, 2021-08-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.