Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zderzenie T-38C w bazie Laughlin

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 20 listopada 2021

Wczoraj, 19 listopada 2021 ok. 10:00 czasu lokalnego na pasie startowym lotniska bazy Laughlin koło Del Rio w Teksasie zderzyły się dwa samoloty szkolno-treningowe T-38C Talon. Pilot jednego z nich zginął, dwóch innych lotników zostało rannych. Jeden z nich jest w stanie krytycznym.

Jeden z rannych pilotów został przewieziony do Regionalnego Centrum Medycznego Val Verde w Del Rio, gdzie został przebadany, po czym zwolniony. Drugi, ciężej ranny, został ewakuowany drogą powietrzną do Brooke Army Medical Center w San Antonio.

Wrak jednego z samolotów T-38C, który uczestniczył wczoraj w zderzeniu na pasie lotniska Laughlin koło Del Rio w Teksasie. Widoczny zniszczony dziób samolotu i otwarta przednia kabina pilota z fotelem katapultowym. Według dostępnych danych, pilot tego T-38C nie katapultował się, ale przeżył / Zdjęcie: Twitter

Nie ujawniono danych lotników uczestniczących w zdarzeniu. Ma to nastąpić dopiero po 24 godzinach od poinformowania ich rodzin. Kondolencje pilota, który zginął, złożył płk Craig Prather, dowódca 47. Lotniczego Skrzydła Szkoleniowego.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Dochodzenie w tej sprawie wciąż trwa.

Na podstawie zdjęć opublikowanych w mediach społecznościowych można ustalić, że jednym z samolotów biorących udział w wypadku był specjalnie pomalowany T-38C z 87. lotniczej eskadry szkolnej (Flying Training Squadron, FTS) Redbulls, nr rej. 68-8121, nr ser. T.6126. Nosi on historyczne barwy F-106A Delta Darts z 87. eskadry myśliwców przechwytujących (Fighter Interceptor Squadron) z bazy Sawyer w stanie Michigan, gdzie latał w latach 1968-1985.

Dane drugiego T-38C uczestniczącego w katastrofie nie są dotąd znane. Wiadomo, że to jeden z członków jego załogi zginął. Według nieoficjalnych doniesień, samolot po zderzeniu przewrócił się do góry kołami, a jego kabina uległa poważnym uszkodzeniom.

Wczorajsza katastrofa jest już czwartą z udziałem samolotów T-38 w 2021 (Katastrofa T-38 US Air Force, 2021-02-20). Zginęło w nich 3 lotników. T-38 są już bardzo wyeksploatowane. W najbliższych latach mają być zastępowane przez nowe Boeing T-7A Red Hawk.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.