Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Beechcraft Denali oblatany

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 24 listopada 2021

Wczoraj, 23 listopada 2021, oblatano pierwszy prototyp turbośmigłowego samolotu dyspozycyjnego Beechcraft Denali. Samolot, którego załogę stanowili piloci doświadczalni Peter Gracey i Dustin Smisor, wystartował ok. 8:20 czasu miejscowego z lotniska im. Dwighta D. Eisenhowera w Wichita, w stanie Kansas. Podczas trwającego 2 h 50 min lotu załoga dokonała sprawdzenia własności pilotażowych samolotu oraz działania silnika GE Aviation Catalyst, instalacji klimatyzacji, układu sterowania lotem i awioniki. Beechcraft Denali wzniósł się na wysokość 15 600 stóp (4755 m) i rozwinął prędkość maksymalną 333 km/h.

Pierwszy prototyp samolotu Beechcraft Denali w trakcie oblotu / Zdjęcie: Textron Aviation

Dzisiejszy oblot to nie tylko ważny dzień dla Denali, to także naprawdę ważna chwila dla naszych pracowników, dostawców i klientów, którzy będą latać tym samolotem. Dzięki bardziej przyjaznemu dla środowiska silnikowi i największej kabinie w swojej klasie, jest to samolot, który zmieni rynek samolotów turbośmigłowych o doskonałych osiągach. Dzisiejszy lot to dopiero początek długiej listy ważnych osiągnięć, jakich się spodziewamy podczas przygotowania samolotu do certyfikacji i dostaw dla klientów – powiedział Ron Draper, prezes Textron Aviation.

Od początku do końca lotu Denali był po prostu doskonały. To świetny samolot. Silnik Catalyst jest znakomity, a samolot latał tak, jak przewidywaliśmy. Pierwsze loty naprawdę nie mogą być bardziej bezproblemowe. To naprawdę doskonały początek programu prób w locie Denali – dodał Peter Gracey.

W próbach w locie wezmą udział trzy przedseryjne Denali, a trzy kolejne będą używane do prób wytrzymałościowych, zmęczeniowych i wyposażenia kabiny. Samolot ma rozwijać prędkość przelotową 528 km/h z zapasem 499 kg paliwa i być zdolny do pokonania dystansu 2963 km z jednym pilotem i czterema pasażerami. Producent zakłada, że jego certyfikacja zakończy się w 2023 (Oblot silnika Catalyst, 2021-10-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.