Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

164 ofiary rozruchów w Kazachstanie

Strategia i polityka, Służby państwowe, 09 stycznia 2022

Według danych opublikowanych przez Sputnik Kazachstan, w czasie trwających od początku stycznia 2022 rozruchów zginęły do wczoraj 164 osoby. Najwięcej – 103 w Ałmatach. Wśród zabitych w tym mieście jest dwoje dzieci.

Jeden z płonących budynków w Ałmatach. Szacuje się, że tylko w tym mieście uszkodzonych zostało blisko 2 tysiące budynków, w tym rządowych i należących do przedsiębiorstw handlowych i banków / Zdjęcie: Twitter

W innych miejscach ofiar jest mniej. W rejonie (obwodzie) Kyzyłorda zginęło 21 osób, w Żambylskim – 10 osób, a w rejonie Ałmaty – 8.

Manifestacje w Kazachstanie wybuchły po podniesieniu cen gazu używanego tam powszechnie do zasilania samochodów osobowych. W krótkim czasie manifestanci zaczęli używać broni strzeleckiej i pojawiły się ofiary wśród funkcjonariuszy walczących z rozruchami. Jednocześnie pojawiły się postulaty polityczne, w tym żądanie odejścia z życia politycznego byłego wieloletniego prezydenta, Nursułtana Nazarbajewa. W wyniku rozruchów do dymisji podał się rząd.

5 stycznia wieczorem prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew zwrócił się o pomoc do ODKB (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). Następnego dnia do Kazachstanu zostały wysłane pierwsze pododdziały Wspólnych sił pokojowych, głównie rosyjskie (Wojska ODKB w Kazachstanie, 2022-01-06). To pierwsza taka interwencja w historii ODKB.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.