Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny test hiperdźwiękowy KRLD

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Nowe technologie, 15 stycznia 2022

KRLD (Korea Północna) poinformowała, że 11 stycznia 2022 przeprowadziła kolejny test z szybującym pojazdem hiperdźwiękowym. Został on rozpędzony przez rakietę balistyczną Hwasong-8, która wystartowała z wielokołowej wyrzutni mobilnej. Inaczej niż w przypadku poprzednich podobnych testów, ten obserwował przywódca północnokoreański, Kim Dzong Un.

Rakieta balistyczna średniego zasięgu Hwasong-8 startuje do lotu testowego z hiperdźwiękowym pojazdem manewrującym na szczycie / Zdjęcie: KCNA

Według ujawnionych danych, rakieta balistyczna przeleciała ok. 600 km, po czym wpadła do wód Morza Japońskiego. Wcześniej oddzielił się od niej bojowy pojazd szybujący. Przeleciał on jeszcze 400 km, manewrując w górnych warstwach atmosfery. Tor jego lotu został odchylony o ok. 250 km od balistycznego. Pocisk trafił w wyznaczony cel (lub – co bardziej prawdopodobne – rejon).

Trasa lotu rakiety Hwasong-8 i pojazdu manewrującego na ekranie monitora prezentującego przebieg testu przywódcy KRLD, Kim Dzong Unowi / Zdjęcie: KCNA

W teście z 11 stycznia został prawdopodobnie wykorzystany podobny pojazd, jak w teście z 28 września 2021. Ma on kształt klina z kilkoma powierzchniami sterowymi. Dzięki nim może manewrować lecąc w górnych warstwach atmosfery (Korea Płn. testowała pocisk hiperdźwiękowy, 2021-09-29). Jego pierwszy test był prawdopodobnie nieudany.

Poprzedni test z pojazdem hiperdźwiękowym Korea Północna przeprowadziła 5 stycznia 2022. Wówczas także wykorzystano rakietę balistyczną Hwasong-8. Rozpędziła ona jednak innego typu głowicę – stożkową, o ograniczonej możliwości manewrowania w ostatniej fazie lotu. Ten test uznano za udany (KRLD testuje pocisk hiperdźwiękowy, 2022-01-06).

 

Więcej o hiperdźwiękowych testach prowadzonych przez KRLD w RAPORT-wto 01/2022.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.