Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Survivor R dla niemieckiej policji

Służby państwowe, Transakcje, 17 stycznia 2022

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RFN zamówiło 55 pojazdów opancerzonych Survivor R, które otrzymały nazwę Sonderwagen 5. Pojazdy zostaną przekazane w kilku wariantach przeznaczonych dla policji federalnej i jednostek porządku publicznego poszczególnych krajów związkowych.

Do tej pory Survivor R został zakupiony w niewielkich partiach przez policję w Berlinie, Nadrenii Północnej-Westfalii i Saksonii / Ilustracja: Rheinmetall

Wartość umowy nie została sprecyzowana i ma wynosić kilkadziesiąt milionów euro. Zakłada ona również opcje, które jeszcze bardziej mogą zwiększyć wartość zamówienia. Dostawcą pojazdów będzie Rheinmetall, który pokonał konkurentów w postępowaniu przetargowym. Będzie on odpowiadał także za zabezpieczenie 30-letniej eksploatacji pojazdów na podstawie podpisanej umowy ramowej. Wsparcie logistyczne ma być realizowane w ramach pomniejszych umów podpisywanych co 3 lata.

Nowy pojazd zastąpi eksploatowane od 35 lat pojazdy Sonderwagen 4 na bazie wozu TM-170. Pierwsze dwa egzemplarze zostaną dostarczone jeszcze w tym roku i przejdą kompleksowe próby obejmujące m.in. pełną certyfikację opancerzenia. Z kolei dostawy pojazdów seryjnych mają zostać zrealizowane w latach 2023-2026.

Survivor R miał swoją premierę w 2014 w czasie targów Eurosatory. Bazuje na podwoziu ciężarówki MAN 4x4. Pojazd ma masę ok 15 t i jest napędzany silnikiem o mocy 340 KM. Wewnątrz opancerzonej kabiny znajduje się miejsce dla maksymalnie 11 funkcjonariuszy, który są chronieni także przed bronią masowego rażenia dzięki układowi filtrowentylacji. Do tej pory Survivor R został zakupiony w niewielkich partiach na potrzeby jednostek specjalnych policji w Berlinie, Nadrenii Północnej-Westfalii i Saksonii (Survivor R dla berlińskiej policji, 2018-11-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.