Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AMPV dla US Army

Wojska lądowe, 21 stycznia 2022

Według informacji opublikowanej w mediach społecznościowych do 2. Brygady Pancernej 3. Dywizji Piechoty US Army dostarczono pierwszą partię nowych wielozadaniowych gąsienicowych pojazdów opancerzonych AMPV. Wozy oczekują w Fort Stewart w stanie Georgia na przeprowadzenie wstępnych prób operacyjnych. Amerykańscy żołnierze jeszcze w tym miesiącu rozpoczną szkolenia i będą testować nowe rozwiązania. Nieznana jest jednak liczba dostarczonych wozów.

AMPV jest napędzany silnikiem wysokoprężnym Cummins o mocy 600 KM i może poruszać się z maksymalną prędkością 61 km/h przy maksymalnym zasięgu 362 km. Zbiorniki paliwa są montowane na zewnątrz z każdej strony kadłuba, w jego tylnej części. W wersji transportera opancerzonego wyposażony jest w jednoosobowe stanowisko strzeleckie z 12,7-mm wkm / Zdjęcie: Twitter

Na opublikowanych zdjęciach widać, że spawany aluminiowy kadłub AMPV uzupełniono po bokach zestawami wybuchowego pancerza reaktywnego i wykonanego z kilku warstw stopów ceramicznych i metalicznych pancerza kompozytowego, który zwiększa poziom ochrony balistycznej. Lepsze opancerzenie uzyskano kosztem zwiększenia masy pojazdu i jego kosztu.

Pierwsze AMPV przekazano US Army w 2018. Wówczas do rąk żołnierzy trafiło 29 wozów prototypowych, które następnie przetestowano na poligonie Yuma Proving Ground. Produkcja małoseryjna ruszyła w lutym 2019. Na początku 2020 zawarto umowę na dostawę 160 AMPV w 5 wersjach: dowodzenia i kierowania, transportera opancerzonego, wozu ewakuacji medycznej, ambulansu i moździerza samobieżnego. Mają zastąpić w linii przestarzałe transportery M113, które przewyższają pod każdym względem. Docelowo US Army ma posiadać 2906 AMPV, których koszt szacowany jest na blisko 11 mld USD.

Dowództwo amerykańskich wojsk lądowych nie wyklucza, że w przyszłości możerozszerzyć zamówienie do ponad 3000 AMPV, które razem z czołgami podstawowymi M1A2C Abrams i bwp M2A3 Bradley wejdą w skład pancernych brygadowych zespołów bojowych (ABCT) (Pierwszy seryjny AMPV, 2020-09-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.