Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pilot USAF poleciał Heaviside

Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 21 stycznia 2022

W ramach programu AFWERX Agility Prime pilot USAF poleciał po raz pierwszy samolotem eVTOL Kitty Hawk Heaviside (Ratowniczy eVTOL Kitty Hawka i Falcka, 2021-03-02). Lot odbył się w ośrodku przedsiębiorstwa w Palo Alto w Kalifornii w połowie grudnia 2021. Wykonał go kpt. Terrence McKenna, pilot Air Force Reserve z 370th Flight Test Squadron. McKenna ukończył kilkudniowe szkolenie. Łącznie wykonał kilka lotów Heaviside.

Heaviside wykorzystuje rozproszony napęd elektryczny (DEP). Jest wyposażony w 8 śmigłowirników. Może wykonywać loty bez kontroli człowieka. Na zdjęciu kpt. Terrence McKenna przed pierwszym lotem Heaviside / Zdjęcie: USAF

Nazwany na cześć angielskiego inżyniera, fizyka i matematyka Olivera Heaviside'a, samolot eVTOL Heaviside został zaprojektowany przez Kitty Hawk. Powstał w wyniku kilku iteracji. Obecnie projektant opracowuje już jego kolejną wersję.

Heaviside został oblatany w 2019 po prawie dekadzie rozwoju. Jego maksymalna masa startowa wynosi około 400 kg. Pojazd może przewozić pasażera o masie do 80 kg. Heaviside może lecieć z prędkością do 290 km/h. Jego zasięg na jednym ładowaniu wynosi 160 km.

Lot Heaviside może odbywać się całkowicie autonomicznie po wskazaniu miejsca lądowania. W czasie szkolenia samolot może być używany w konfiguracji Buddy Box. Jest wówczas podłączony do stanowiska naziemnego, skąd instruktor kontroluje lot szkolonego pilota.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.