Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajemnicze rosyjskie pojazdy

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 24 stycznia 2022

Ministerstwo Obrony Białorusi opublikowało zdjęcia rosyjskich pojazdów wojskowych przybywających na Białoruś z powodu organizowanych ćwiczeń Odwaga Unii 2022. Ukazują one różne typy wozów bojowych z zamalowanymi oznaczeniami taktycznymi, co utrudnia określenie ich przynależności.

Rosyjska armatohaubica 2S3 Akacja na Białorusi z doraźnie domalowanymi oznaczeniami

Według obserwatorów na Białoruś zostało już przerzuconych co najmniej 11 batalionowych grup taktycznych, wraz z dwoma brygadami artylerii, brygadą rakiet taktycznych, brygadą inżynieryjną i brygadą specnazu. Wojska te według oficjalnego komunikatu wezmą udział w ćwiczeniu wojskowym mającym sprawdzić gotowość obronną Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Rozpocznie się ono 10 lutego.

W dniach 16-21 stycznia 2021 zauważono więcej niż 33 eszelony kolejowe transportujące rosyjski sprzęt. Jak jednak donoszą media łącznie może być ich nawet 200. Każdy z nich przewozi średnio ok. 50 pojazdów wojskowych.

Rosyjski BMP-3 na Białorusi z zamalowanymi oznaczeniami taktycznymi / Zdjęcia: MO Białorusi

Zarówno media jak i obserwatorzy interpretują przerzut tak dużych sił jako przygotowania do inwazji na Ukrainę. Świadczyć ma o tym także fakt maskowania oznaczeń taktycznych. Rosjanie zastosowali analogiczne środki w 2014 podczas operacji zajmowania Krymu i wspierania działań separatystów w Donbasie (Najbliższe plany Kremla, 2022-01-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.