Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie Omanu i SatRevolution

Astronautyka, Transakcje, 27 stycznia 2022

Sułtanat Omanu wybrał polską SatRevolution (SatRev) do dostarczenia i obsługi technologii nanosatelitarnych spółki wraz z partnerami Virgin Orbit, TUATARA (polską grupą kapitałową i specjalistami w zakresie analizy danych AI) oraz usytuowaną w Omanie ETCO (zajmującą się innowacyjnymi technologiami), w ramach realizacji umowy ramowej o współpracy przy realizacji pierwszej misji Omanu do dalekiej przestrzeni kosmicznej. Zakres prac obejmuje także dostarczenie małych satelitów na niską orbitę okołoziemską – pierwszą taką jednostkę w historii Omanu. Umowa ramowa została podpisana dzisiaj w Maskacie przez wszystkich pięciu partnerów.

W uznaniu ogromnego znaczenia porozumienia dla Sułtanatu Omanu, Jego Ekscelencja dr Ali Al Shidani – Podsekretarz Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Ministerstwie Transportu, Komunikacji i Technologii Informacyjnych Sułtanatu Omanu – był świadkiem podpisania przez Strony MoU w trakcie ceremonii w Maskacie. Od lewej siedzą: prezes zarządu SatRevolution Grzegorz Zwoliński, wiceprezes zarządu TUATARA Krzysztof Goworek, wiceprezes ds. biznesu i strategii Virgin Orbit Steve Eisele i prezes ETCO Abdulaziz Jaafa / Zdjęcie: SatRevolution

 W ramach historycznej misji do dalekiej przestrzeni kosmicznej grupa planuje wystrzelić satelitę SatRev CubeSat na pokładzie rakiety Virgin Orbit, która będzie prowadzić przełomowe badania naukowe i przechwytywać obrazy dalekiej przestrzeni kosmicznej.

Prezes SatRev Grzegorz Zwoliński powiedział: Jesteśmy zaszczyceni i zachwyceni, że zostaliśmy wybrani przez Sułtanat Omanu do dostarczania naszych technologii nanosatelitarnych zarówno dla projektów na niskiej orbicie okołoziemskiej, jak i do projektów w dalekiej przestrzeni kosmicznej. Oba projekty przyczynią się do realizacji krótkoterminowych celów Sułtanatu, które obejmują modernizację ekosystemu edukacyjnego, wsparcie dla badań naukowych i innowacji oraz wzmocnienie krajowego rozwoju najnowocześniejszych technologii. SatRev jest dumny, że może być częścią tego projektu.

Wszystkie zebrane dane i obrazy, zarówno z misji na niskiej orbicie okołoziemskiej, jak i w dalekiej przestrzeni kosmicznej, będą dalej analizowane cyfrowo przy użyciu wizji komputerowej, nauczania maszynowego i przy zastosowaniu rozwiązań sztucznej inteligencji opracowanych przez TUATARA w strategicznym partnerstwie z ETCO. Możliwe będzie np. wykrywanie ukrytych wzorców, identyfikowanie trendów i przewidywanie zmian spowodowanych m.in. sytuacją klimatyczną czy klęskami żywiołowymi.

Finalne parametry misji i cele naukowe zostaną określone w badaniu będącym częścią podpisanej umowy.

Misja do dalekiej przestrzeni kosmicznej jest kontynuacją memorandum o porozumieniu (MoU) podpisanego podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w październiku 2021 w Dubaju, który rozpoczął współpracę stron w zakresie zaprojektowania i wyprodukowania przez SatRev pierwszego satelity Omanu oraz wystrzelenia go na pokładzie rakiety LauncherOne od Virgin Orbit, podczas pierwszego w historii startu w Wielkiej Brytanii z portu kosmicznego w Kornwalii w 2022.

Start z Kornwalii i kolejne misje w daleką przestrzeń kosmiczną będą możliwe dzięki wszechstronnemu systemowi startów powietrznych Virgin Orbit. Misja w Kornwalii, która wyniesie pierwszego kosmicznego satelitę Omanu, stanowi podstawę dla umożliwienia krajom, które wcześniej nie podróżowały w kosmos, wystrzeliwania satelitów z ich własnej ziemi, co jest kluczowym elementem strategii Omanu dot. kosmosu.

Jako wschodzący naród kosmiczny, który planuje wystrzelić małe satelity na niską orbitę okołoziemską i rozwijać lokalny, zrównoważony ekosystem kosmiczny i bazę przemysłową, Sułtanat Omanu planuje dalsze rozszerzanie swoich ambitnych przedsięwzięć kosmicznych i angażowanie społeczeństwa i studentów Omanu poprzez zajęcia STEM (ang. Science, Technology, Engineering, and Mathematics).

Obie misje są zgodne z Dyrektywami Królewskimi Jego Królewskiej Mości Sułtana Qaboosa bin Saida i będą bezpośrednio korespondować z Wizją Omanu 2040, będącą częścią szerszej inicjatywy edukacyjnej mającej na celu stymulowanie długoterminowego wzrostu w sektorze. Działania określone w Umowach mają na celu generowanie i wykorzystywanie możliwości zwiększania konkurencyjności gospodarczej i dobrobytu społecznego, stymulowania wzrostu oraz budowania zaufania w relacjach gospodarczych, społecznych i rozwojowych w całym kraju.

Pomimo wielu postępów w technologii, do tej pory tylko kilka organizacji było na tyle odważnych, by z powodzeniem rozpocząć misje do dalekiej przestrzeni kosmicznej. Jesteśmy dumni, że Sułtanat Omanu zaufał nam jako partnerowi przy realizacji startu w ramach pomocy w realizacji ich ambitnych celów, aby wprowadzić zrównoważone rozwiązania kosmiczne w ich kraju i cieszymy się, że możemy rozpocząć naszą współpracę przy wystrzeleniu ich pierwszych satelitów w tym roku w Wielkiej Brytanii – dodał dyrektor generalny Virgin Orbit, Dan Hart.

Przyszłość Sułtanatu Omanu to innowacyjność i to dzięki partnerstwu z pionierskimi firmami, takimi jak Virgin Group, będziemy aktywnie przyczyniać się do rozwoju tych sektorów i technologii, które napędzają postęp w skali globalnej. To partnerstwo jest ważnym krokiem w umożliwieniu nam wzbogacenia przemysłu kosmicznego Sułtanatu o najnowsze technologie i know-how, przy jednoczesnym dodaniu ogólnej wartości ekonomicznej zgodnie z Wizją Omanu 2040 – podkreślił Tariq Al Belushi, wiceprezes ETCO

Naszą misją jest dostarczanie zachwycających doświadczeń w przestrzeni cyfrowej i bardzo cieszymy się z zaproszenia do projektu digitalizacji i analizy danych, zebranych podczas misji Omanu w dalekiej przestrzeni kosmicznej. Wierzymy, że nie tylko dostarczy ona istotnych danych naukowych i pobudzi rozwój przemysłu STEM w Omanie, ale także zainspiruje świat do dalszej demokratyzacji badań kosmicznych – stwierdził Krzysztof Goworek, Chief Innovation Officer w TUATARA (SatRevolution z finansowaniem Serii B, 2021-12-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.