Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezentacja Skyranger 30 HEL

Przemysł zbrojeniowy, Nowe technologie, Obrona powietrzna, 07 lutego 2022

Niemiecki przemysł zbrojeniowy opracował wersję przeciwlotniczego modułu uzbrojenia Skyranger 30 HEL (High Energy Laser) wyposażonego w armatę automatyczną, pociski rakietowe i laser wysokiej mocy. Połączenie kilku typów uzbrojenia ma zwiększyć zdolności do zwalczania szerokiej gamy celów powietrznych.

Laser zamontowany w wieży Skyranger 30 HEL osiąga obecnie moc 20 kW / Zdjęcie: Rheinmetall

System Skyranger 30 HEL jest przeznaczony do zapewniania osłony pododdziałów w marszu, obiektów stacjonarnych i infrastruktury. Może być montowany na kołowych transporterach opancerzonych Boxer i bwp KF41 Lynx.

Uzbrojenie modułu stanowi armata rewolwerowa KCE kal. 30x173 mm, która może strzelać amunicją programowalną. Jej szybkostrzelność to 1200 strz./min. Drugim efektorem są pociski rakietowe SkyKnight o zasięgu 10 km. Naprowadzane są one termicznie i mogą nie tylko zwalczać zarówno samoloty i śmigłowce, ale amunicję rakietową, artyleryjską i moździerzową.

Nowością jest zastosowanie lasera wysokiej mocy. Obecnie moc generowanej wiązki to 20 kW, lecz plany zakładają osiągnięcie w najbliższej przyszłości mocy w przedziale 20-50 kW, zaś docelowo – 100 kW.

Sensory Skyranger 30 HEL obejmują radar AAMR z 5 antenami z aktywnym skanowaniem elektronicznym. Zasięg radaru to 20 km. Zestaw sensorów uzupełniają systemy optoelektroniczne FIRST i TREO przeznaczone do wykrywania, śledzenia i identyfikacji celów powietrznych. Całość współpracuje z systemem kierowania ogniem Skymaster.

Co istotne, moduł Skyranger 30 HEL był już prezentowany publicznie w Szwajcarii. Pokaz obejmujący zwalczanie bsl odbył się pod koniec 2021 w Bure (Przeciwlotniczy Skynex, 2021-11-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.