Wczoraj, 7 lutego 2022, Chersońskie Zakłady Państwowe Pallada wchodzące w skład Ukroboronpromu podpisały umowę z turecką stocznią Hidrodinamik Shipyard na budowę i dostawę kompozytowego doku pływającego o ładowności 8500 t.
Konstrukcja doku zostanie wykonana z żelbetu morskiego na bazie cementu portlandzkiego odpornego na siarczany. Pozostałe elementy konstrukcyjne zostaną wykonane ze stali okrętowej. Podstawowe materiały do budowy doku będą pozyskiwane na Ukrainie. Z kolei wyposażenie doków dostarczą podmioty tureckie i europejskie. Dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych ograniczone zostaną koszty utrzymania doku w ciągu 50 lat eksploatacji.
Do tej pory zakłady Pallada zbudowały 43 podobne doki, z czego 39 wciąż jest używanych. Najnowsze zamówienie to pierwsza ukraińsko-turecka transakcja zawarta po utworzeniu strefy wolnego handlu między obydwoma państwami.
Nie jest to jedyny przejaw współpracy Kijowa i Ankary w ostatnim czasie. 3 lutego 2022 podczas wizyty prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana w Kijowie podpisana została umowa ramowa o współpracy w zakresie zaawansowanych technologii, przemysłu lotniczego i kosmicznego. Umowa pozwoli utworzyć na Ukrainie podmioty produkujące nowoczesne bsl, zaś Ukraina wesprze Turcję technologiami budowy silników lotniczych. Przyczyni się to do zacieśnienia współpracy i wspólnego rozwoju konstrukcji lotniczych (Dok pływający dla Chorwacji, 2021-11-10, Zamówienie po telefonie prezydenta, 2020-08-23).