Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litewskie Stingery już na Ukrainie

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 14 lutego 2022

Wczoraj, 13 lutego 2022, na lotnisko w Kijowie dotarł należący do NATO samolot transportowy C-17 Globemaster III. Na jego pokładzie znalazły się przekazane Ukrainie przez rząd Litwy niesprecyzowanej liczby ppzr Stinger i kamizelek z wkładami balistycznymi. Lot wykonano z litewskiej bazy Šiauliai.

Transport wykonano samolotem C-17 działającym w ramach NATO Strategic Airlift Capability / Zdjęcie: MO Litwy

Wsparcie Ukrainy sprzętem wojskowym skomentował minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas: Bezpieczeństwo Ukrainy jest naszym bezpieczeństwem. Przekazujemy dodatkowe wsparcie w wyniku zwiększonej presji militarnej FR na Ukrainie i wokół niej. Z tego powodu zdolności obronne Ukrainy, możliwość zapewnienia obrony terytorialnej i ochrony ludności na wypadek rosyjskiej agresji zostały wzmocnione.

Przekazanie litewskich Stingerów zostało wcześniej zaakceptowane przez rząd USA. Transport wykonano samolotem C-17 działającym w ramach NATO Strategic Airlift Capability. W inicjatywie obok 11 innych państw uczestniczy Litwa dysponująca własnym rocznym nalotem, który może być wykorzystany do do transportu personelu i sprzętu (Dostawy amerykańskiego uzbrojenia na Ukrainę, 2022-01-24, 23,8 mld USD na eksploatację C-17, 2021-09-30).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.