Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lynx 120 zaprezentowany

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 lutego 2022

Niemiecki przemysł zbrojeniowy zaprezentował dzisiaj, 18 lutego 2022, wóz wsparcia ogniowego Lynx 120 bazujący na podwoziu bwp KF41 Lynx. Nowy pojazd przeznaczony będzie do wparcia ogniowego pododdziałów zmechanizowanych i zwalczania broni pancernej.

Wóz wsparcia ogniowego KF41 Lynx uzbrojono w 120-mm armatę gładkolufową wywodzącą się z armat Rh-120 / Zdjęcie: Rheinmetall

Pojazd został opracowany z użyciem istniejących komponentów i charakteryzuje się łatwością konfiguracji dzięki uproszczeniu architektury. Integracja nowych elementów może się odbywać na zasadzie plug and play, wóz zaś został przygotowany do przyszłych modernizacji. Inżynierom udało się także obniżyć masę pojazdu i dostosować go do standardów NATO. Opracowanie wozu wsparcia ogniowego na podwoziu bwp może uprościć logistykę i zmniejszyć koszty eksploatacji wśród potencjalnych użytkowników KF41.

Główne uzbrojenie Lynxa 120 stanowi 120-mm armata gładkolufowa wywodząca się z armat Rh-120 czołgu Leopard 2. Dostosowano ją do strzelania amunicją programowalną DM11. Armatę uzupełnia sprzężony km i obsługiwany przez dowódcę zamontowany na wieży zsmu z 12,7-mm wkm.. Wóz wyposażono w zestaw kamer do obserwacji dookolnej. Umożliwiają one automatyczne wykrywanie i śledzenie celów odciążając załogę w czasie walki.

Układ ochrony pojazdu jest modułowy i może być dostosowany do różnego rodzaju zagrożeń, takich jak amunicja kinetyczna, improwizowane ładunki wybuchowe, penetratory formowane wybuchowo lub amunicja artyleryjska. Pojazd od początku jest dostosowany do zamontowania systemu ochrony aktywnej Rheinmetall Active Defence System (ADS) do ochrony przed ppk i granatnikami przeciwpancernymi (Lynx z kompozytowymi gąsienicami, 2021-11-18).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.