Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Blue Spear mniej tajemniczy

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 21 lutego 2022

W czasie Singapore Airshow utworzona przez Israel Aerospace Industries i ST Engineering Land Systems spółka joint venture Proteus Advanced Systems ujawniła nieco szczegółów na temat pocisku przeciwokrętowego Blue Spear. Pierwszym nabywcą tych pocisków jest Estonia, która podpisała umowę 6 października 2021.

Blue Spear został stworzony przez izraelskie IAI i singapurskie ST Engineering Land Systems mające po 50% udziałów w projekcie / Ilustracja: Proteus Advanced Systems

Producent zalicza Blue Spear do pocisków 5. generacji zdolnych do wykonania skutecznego ataku nawet w skomplikowanej sytuacji taktycznej i przy silnym przeciwdziałaniu przeciwnika. Pocisk może być odpalony w trybach odpal i zapomnij lub odpal i aktualizuj. Jednakże nie jest jasne czy w tym drugim trybie pociskowi już w czasie lotu będzie można przydzielić nowy cel czy jedynie zmodyfikować trasę do celu wybranego jeszcze przed odpaleniem. Przedstawiciel producenta ograniczył się do stwierdzenia, że klient będzie mógł zdefiniować, jakiego rodzaju aktualizacje w trakcie lotu będzie można wprowadzać w trybie odpal i aktualizuj.

Ponadto producent potwierdził, że Blue Spear jest pociskiem wielozadaniowym zdolnym do atakowania celów położonych nie tylko na wybrzeżu, ale również w głębi lądu. Pocisk rozwija dużą prędkość poddźwiękową i ma zasięg 290 km. Jest naprowadzany aktywnie radiolokacyjnie, ale bardzo prawdopodobne jest, że może wykorzystywać również inne sposoby naprowadzania, na przykład nawigację satelitarną do atakowania celów lądowych o znanym położeniu. Pocisk waży 760 kg (masa głowicy bojowej to 150 kg) i ma 5,34 m długości.

Mimo że pocisk był prezentowany na tragach branży lotniczej, przedstawiciel producenta poinformował, że nie jest planowane opracowanie wersji odpalanej z samolotów lub śmigłowców. Natomiast na jego bazie jest opracowywany Sea Serpent, który powstaje specjalnie pod wymagania marynarki wojennej W. Brytanii poszukującej następców pocisków Harpoon.

À propos estońskiego zamówienia poinformowano, że system będzie zainstalowany na samochodach ciężarowych, a wyrzutnie będą chowane wewnątrz standardowych 20-stopowych kontenerów. Struktura systemu będzie zatem podobna do polskiej Morskiej Jednostki Rakietowej wykorzystującej pociski NSM. Dostawy mają się rozpocząć w 2023 (Estonia wybrała Blue Spear, 2021-10-07).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.