Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Estonia wybrała Blue Spear

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 07 października 2021

Estońskie Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK, centrum inwestycji obronnych) podpisało porozumienie z Proteus Advanced Systems w sprawie pozyskania systemu przeciwokrętowego z pociskami Blue Spear 5G SSM.

 Blue Spear utworzą system obrony estońskiego wybrzeża wraz z pozyskanymi latem br. minami morskimi / Ilustracja: IAI

Oferowane systemy przeciwokrętowe oceniano pod kątem kosztów zakupu, kosztów cyklu życia i terminów dostaw. Nie bez znaczenia była też kwestia współpracy przemysłowej. W dostawy Blue Spear ma zostać zaangażowany estoński przemysł zbrojeniowy. Według wymienionych kryteriów singapursko-izraelska oferta została oceniona najwyżej.

Dowódca Eesti merevägi (estońskiej marynarki wojennej) komodor Jüri Saska powiedział: Wybrana broń będzie kamieniem węgielnym estońskiej obrony na morzu przez całe dekady. Wraz z nowymi zdolnościami Eesti merevägi wniesie znaczący wkład w narodową, regionalną i kolektywną obronę.

Uzbrojenie, bazujące na izraelskiej rodzinie pocisków Gabriel (Izraelskie Sa’ar 6 w komplecie, 2021-07-28), jest efektem współpracy partnerów w spółce joint venture Proteus Advanced Systems. W jej skład wchodzą Israel Aerospace Industries i singapurska ST Engineering Land Systems. Blue Spear jest poddźwiękowym pociskiem o zasięgu 290 km. Może działać w każdych warunkach pogodowych i razić cele ruchome i stacjonarne poza linią horyzontu.

W środkowej fazie lotu pocisk jest naprowadzany w pobliże celu za pomocą układu nawigacji inercyjnej. Z kolei do precyzyjnego naprowadzania na cel służy głowica radarowa. Według producenta pocisk ma dużą odporność na zakłócenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.