Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Erfurt na misji ONZ

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 21 lutego 2022

19 lutego 2022 należąca do niemieckiej marynarki wojennej korweta Erfurt (F262) typu K130 wyszła z portu Warnemünde żeby wziąć udział w misji ONZ UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon). Przez 5 miesięcy okręt będzie operował we wschodniej części M. Śródziemnego prowadząc misje dozorowe i szkoleniowe na rzecz libańskiej marynarki wojennej. Korwetą dowodzi kmdr por. Axel Burmeister.

Niemieckie okręty wojenne brały udział w misji UNIFIL także w poprzednich latach. Na zdjęciu (wykonanym podczas działań w 2017) – obserwator na pokładzie korwety Magdeburg (F261) / Zdjęcie: UNIFIL

UNIFIL Maritime Task Force rozpoczął działalność w październiku 2006. Do zadań załóg okrętów wojennych należy wspieranie władz libańskich w monitorowaniu i ochronie libańskiego wybrzeża i wód terytorialnych, w szczególności pod kątem zwalczania przemytu broni. Ponadto okręty dozorują część libańskiej przestrzeni powietrznej i wpierają lokalne władze w misjach poszukiwawczo-ratunkowych. W tej chwili zadania patrolowe na misji UNIFIL realizują okręty wojenne z Turcji, Grecji, Bangladeszu i Indonezji. Od grudnia 2020 na czele UNIFIL MTF stoi niemiecki kadm. Axel Schulz.

Misja nie będzie łatwym zadaniem dla 63-osobowej załogi, ponieważ wschodnia część M. Śródziemnego jest areną intensywnych zmagań i walki o wpływy pomiędzy Turcją, Grecją, Egiptem i Cyprem, które starają się zabezpieczyć swoje interesy po wykryciu pod dnem morza bogatych zasobów gazu ziemnego. Wywołało to trwający od kilku lat lokalny wyścig zbrojeń morskich. Ponadto w związku z zagrożeniem epidemicznym załoga będzie miała ograniczone możliwości schodzenia na ląd dla wypoczynku.

Erfurt ma 90 m długości i 1840 t wyporności. Uzbrojenie składa się z 76-mm działa OTO Melara, 2 zsmu Mauser MLG27 z 27-mm działkami BK-27, 4 wyrzutni pocisków woda–woda RBS15 i 2 systemów obrony bezpośredniej RAM (Incydent z udziałem żołnierzy UNIFIL, 2016-09-15).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.