Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

1/3 Batalion Ułanów trafi do Rumunii

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 03 marca 2022

W przyszłym tygodniu ok. 300 belgijskich żołnierzy z 1/3 Bataillon de Lanciers (1/3 Batalion Ułanów) zostanie rozmieszczonych w Rumunii. Trafią oni pod dowództwo Francji, która jest obecnie krajem ramowym Very High Readiness Joint Task Force (VJTF, Sił Bardzo Wysokiej Gotowości), tzw. szpicy NATO.

Odprawa belgijskich żołnierzy z 1/3 Bataillon de Lanciers w koszarach Marche-en-Famenne w prowincji Luksemburg przed wylotem do Rumunii / Zdjęcie: MO Belgii

Komponent Sił Odpowiedzi NATO utworzono w reakcji na poprzednią agresję Rosji na Ukrainę w 2014. Żołnierze mają za zadanie wzmocnić wschodnią flankę sojuszu. Ich główną misją będzie ochrona terytorium państw NATO i odstraszanie przeciwnika przed potencjalnym atakiem.

Jest to efekt pierwszej w historii aktywacji VJTF przez Naczelnego Dowódcę Sił Sojuszniczych w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR), gen. Toda Woltersa. 1 marca 2022 minister obrony Ludivine Dedonder i szefobrony belgijskich sił zbrojnych adm. Michel Hofman odwiedzili żołnierzy w koszarach Marche-en-Famenne w prowincji Luksemburg.

Od kilku dni mamy do czynienia z wojną na naszym kontynencie. Po raz pierwszy w historii NATO zostają zatem aktywowane Siły Bardzo Wysokiej Gotowości, mam zaufanie do waszych umiejętności i życzę wam wszystkiego najlepszego – powiedziała minister Dedonder przed wylotem żołnierzy do Rumunii.

Wyjeżdżacie do kraju, którego nie znacie. Nie zawsze jest to łatwe. Szkolenia to dobra rzecz, ale operacje są jeszcze lepsze. Życzę wam powodzenia, dbajcie o siebie i swoich towarzyszy – dodał adm. Hofman.

Każdego roku belgijskie ministerstwo obrony udostępnia NATO zasoby z wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Na ten rok pod auspicje VJTF Bruksela wydzieliła łącznie 500 żołnierzy, w tym ok. 300 z Komponentu Lądowego, samoloty F-16 i okręt marynarki wojennej. Jak na razie NATO podjęło decyzję o uruchomieniu części lądowej belgijskiego komponentu. Będzie nim 1/3 Bataillon de Lanciers (1/3 Batalion Ułanów), wchodzący w skład Średniej Brygady i wyposażony m.in. w kbwp Piranha V DF30 i 18 wwo Piranha IIIC DF90. Powstał poprzez połączenie dawnego 1. Pułku Ułanów i 3. Pułku Ułanów (wcześniej wyposażonego w czołgi podstawowe Leopard 1). Obecnie jego rozmiary zmniejszono do siły batalionu.

Po agresji Rosji na Ukrainę Bruksela zdecydowała o wysłaniu konwoju ze sprzętem wojskowym, bronią i amunicją do granicy z Ukrainą. Natomiast Szpital Wojskowy Królowej Astrid wydzielił niezbędny personel i środki, aby móc przyjmować ciężko poparzonych pacjentów. Jednak przed rozpoczęciem wojny Belgia odmawiała wysłania 5 tys. hełmów, kamizelek kuloodpornych, broni i amunicji, powołując się na niechęć do intensyfikowania konfliktu (Ukraiński Su-27 opuścił Rumunię, 2022-03-01, Francja przejmuje szpicę NATO, 2022-01-03).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.