Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wybór dostawców Miecznika

Transakcje, Przemysł stoczniowy, Strategia i polityka, 04 marca 2022

Dzisiaj, 4 marca 2022, Agencja Uzbrojenia MON podpisała umowy o współpracy strategicznej w ramach programu kr. Miecznik dotyczące dostawy 3 fregat dla Marynarki Wojennej. Projekt systemu okrętowego dostarczy Babcock, a system zarządzania walką Thales.

Polskie fregaty pozyskiwane w programie kr. Miecznik będą bazować na brytyjskim projekcie Arrowhead 140 / Zdjęcie: Babcock

Babcock zostanie dostawcą projektu platformy okrętowej i partnerem technologicznym polskiego przemysłu. Teraz rozpocznie się faza szczegółowego projektowania i planowania integracji systemów, której zakończenie zaplanowano w br. Brytyjska propozycja została wybrana przez Agencję Uzbrojenia spośród trzech ofert zaproponowanych przez konsorcjum PGZ-Miecznik w lipcu 2021. Polskie okręty będą oparte o projekt Arrowhead 140 wybrany wcześniej przez brytyjską i indonezyjską marynarkę wojenną (Początek budowy fregaty Venturer, 2021-09-25, DSEI 2021: Indonezja kupuje Arrowhead 140, 2021-09-17).

Z kolei Thales został wskazany jako preferowany dostawca technologii zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla fregat Miecznik. Także w tym przypadku nawiązana zostanie współpraca z konsorcjum odpowiedzialnym za budowę okrętów. Polskie fregaty zostaną wyposażone w zintegrowany system walki Tacticos, który jest już używany na okręcie patrolowym ORP Ślązak i okrętach rakietowych typu Orkan. System ten jest eksploatowany na ponad 200 jednostkach pływających służących w 25 państwach (Wstępny wybór projektu Miecznika, 2022-02-15).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.