Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrolowiec Słowiańsk zatopiony

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Konflikty zbrojne, 09 marca 2022

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała wczoraj, 8 marca 2022, o utracie okrętu patrolowego Słowiańsk (P190, ex-amerykański USCGC Cushing) typu Island. Jednostka została zaatakowana przez rosyjskie lotnictwo. Mimo zatonięcia patrolowca w wyniku odniesionych uszkodzeń część załogi udało się uratować w czasie akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

Okręt miał zostać trafiony pociskiem kierowanym wystrzelonym z samolotu / Zdjęcie: MO Ukrainy

Okręt w chwili ataku najprawdopodobniej prowadził rozpoznanie w pobliżu miasta Jużny w obwodzie odeskim. Do zdarzenia miało dojść 3 marca w czasie rosyjskich przygotowań do desantu morskiego w pobliżu Odessy. Burmistrz Jużnego poinformował, że patrolowiec został porażony wystrzelonym z samolotu pociskiem kierowanym.

Ukraina w latach 2018-2021 otrzymała od USA 4 patrolowce typu Island. Zatopiony Słowiańsk został zbudowany w Bollinger Shipyard i przyjęty do służby w amerykańskiej straży wybrzeża w 1988. Po 30 latach służby przekazano go marynarce wojennej Ukrainy. Okręt miał 171 t wyporności, 34 m długości, zaś załoga składała się z 16 oficerów i marynarzy. Uzbrojenie jednostki stanowiła armata automatyczna kal. 25 mm i 2 wkm kal. 12,7 mm (Sahajdacznyj zatopiony przez załogę, 2022-03-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.