Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dostawca radaru 3DELRR wybrany

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 10 marca 2022

Specjaliści z bazy Hanscom amerykańskich wojsk lotniczych w ramach programu Three-Dimensional Expeditionary Long-Range Radar (3DELRR) wybrali stację radiolokacyjną AN/TPY-4(V)1 oferowaną przez Lockheed Martin. Zastąpi ona używane obecnie radary AN/TPS-75.

Pierwsze seryjne radary AN/TPY-4(V)1 mają zostać zamówione jeszcze w tym roku / Zdjęcie: US Air Force

Wyboru dokonano na podstawie wniosków z prób radarów SpeedDealer realizowanych w kilku etapach od lata 2020. W ich trakcie oceniano możliwości stacji radiolokacyjnych, koszty produkcji, koszty eksploatacji i ryzyka techniczne związane z nowym sprzętem. Najwyżej oceniono radar AN/TPY-4(V)1. Amerykanie zakładają, że jeszcze w tym roku budżetowym uda się zamówić wstępną partię seryjnych radarów. Gotowość radarów do udziału w operacjach zaplanowano do 2024.

AN/TPY-4(V)1 to trójwspółrzędny radar dalekiego zasięgu przeznaczony do wykrywania i śledzenia szerokiej gamy celów, takich jak samoloty, śmigłowce, bsl, taktyczne pociski balistyczne lub satelity. Radar ma antenę fazowaną z modułami nadawczo-odbiorczymi opartymi o azotek galu (GaN). Stacja pracuje w paśmie L i może działać w trybie obrotowym lub jako radar sektorowy pokrywający sferę 45º. Za jego pomocą możliwe jest wykrywanie celów w odległości do 1000 km (w trybie obrotowym 555 km, USAF rezygnują z radaru Raytheona, 2020-01-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.