Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Falcon 6X powrócił z Iqaluit

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 17 marca 2022

Koncern Dassault Aviation zakończył w lutym prób eksploatacji samolotu odrzutowego klasy biznes Falcon 6 X w klimacie arktycznym. W badaniach przeprowadzonych w kanadyjskim Iqaluit na Dalekiej Północy wziął udział 3. przedseryjny samolot tego modelu, który przybył tam bezpośrednio z Istres we Francji, wraz z 12 pracownikami przedsiębiorstwa na pokładzie i odpowiednim wyposażeniem. W próbach uczestniczyli także specjaliści z Pratt & Whitney – producenta silników PW812D.

Podczas prób w kanadyjskim Iqaluit Falcon 6X operował w temperaturach dochodzących do –37°C / Zdjęcia: Dassault Aviation

Podczas testów w klimacie arktycznym samolot przebywał przez trzy kolejne noce na otwartej przestrzeni w temperaturze otoczenia sięgającej –37°C i każdego ranka przechodził różne procedury rozruchu. Po podłączeniu zasilania uruchamiano silniki i wykonywano kołowania z dużą prędkością. Po nich wykonywano loty, podczas których sprawdzano działanie instalacji przeciwoblodzeniowej i własności pilotażowe samolotu. Badano także temperaturę paliwa i płynu hydraulicznego w trakcie holdingu na wysokości 10 000 stóp (3048 m).

W grudniu 2021 Falcon 6X przeszedł pierwsze próby w klimacie arktycznym, przy temperaturze zaledwie –25°C. Łącznie podczas pobytu w Iqaluit wykonano testy trwające łącznie 50 h. Po ich zakończeniu zespół powrócił do Istres.

Dotychczas 3 prototypy Falcona 6X wykonały ponad 220 lotów trwających łącznie ok. 650 h. Producent zakłada, że proces certyfikacji odrzutowca zakończy się jeszcze w tym roku (Seryjny Falcon 6X w Little Rock, 2022-02-02).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.