Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot Falcona 6X

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 11 marca 2021

Wczoraj, 10 marca 2021, w zakładach Dassault Aviation w Mérignac w pobliżu Bordeaux, oblatano najnowszy francuski odrzutowiec klasy biznes – Falcon 6X. Jego załogę stanowili piloci doświadczalni Bruno Ferry i Fabrice Valette.

Inauguracyjny lot pierwszego przedseryjnego Falcona 6X, noszącego znaki rejestracyjne F-WSIX, trwał ok. 2,5 godziny / Zdjęcia: Dassault Aviation

Falcon 6X (nr ser. 01) do pierwszego lotu o 14:45. W jego trakcie piloci testowali właściwości pilotażowe samolotu oraz działanie zespołu napędowego i instalacji płatowcowych. Samolot osiągnął maksymalną wysokość 12 192  m i rozwinął prędkość M0,8. Lądowanie w Mérignac odbyło się po ok. 2,5h od startu.

Falcon 6X leciał dokładnie tak, jak przewidywały nasze modele obliczeniowe. Z perspektywy pilota lata jak Falcon, czyli z doskonałą precyzją pilotowania we wszystkich etapach lotu. Fabrice i ja jesteśmy zaszczyceni, że wykonaliśmy kolejny pierwszy lot nowym fantastycznym Falkonem – powiedział po oblocie Bruno Ferry.

Dzisiejszy lot jest kolejnym kamieniem milowym w historii Dassault, jeszcze bardziej satysfakcjonującym dzięki niezwykłym wysiłkom całej spółki i jej partnerów w minionym roku. Dzisiejsze osiągnięcie dedykujemy Olivierowi Dassaultowi, który zginął tragicznie w niedzielę. Olivier był pilotem Falcona, który doskonale uosabiał bezgraniczną pasję swojej rodziny do lotnictwa – dodał Eric Trappier, prezes i dyrektor generalny Dassault Aviation (Zginął Olivier Dassault, 2021-03-07).

Pierwszy Falcon 6X wykona niebawem następny lot próbny do Istres, niedaleko Marsylii, gdzie znajduje się centrum prób w locie Dassault. Tam też zostanie zrealizowana większość jego testów. Kolejne przedseryjne Falcony 6X, noszące n-ry serr. 02 i 03, mają wzbić się w powietrze w najbliższych miesiącach (Wirtualna prezentacja Falcona 6X, 2020-12-09).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.