Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraina zamówiła niemieckie granatniki

Strategia i polityka, Transakcje, Konflikty zbrojne, Przemysł zbrojeniowy, 28 marca 2022

Według niemieckich mediów Ukraina zakupiła granatniki przeciwpancerne RGW 90 po uzyskaniu zgody niemieckiego resortu gospodarki. Transakcję miał potwierdzić ich producent – Dynamit Nobel Defence. Nie ujawniono jednak jaka wersja granatników została zakupiona.

Dostawy granatników RGW 90 dla Ukrainy zakończą się w maju br. / Zdjęcie: Dynamit Nobel Defence

Łącznie Ukraińcy mieli uzyskać zgodę na zakup – zależnie od źródeł – między 5100 a 5900 RGW 90. Wartość zamówienia oszacowano na 25 mln EUR (ponad 115 mln PLN). Co istotne, uzbrojenie nie jest darowizną, lecz zostało miało zostać pozyskane przez Ukrainę z własnych (lub otrzymanych w ramach pomocy finansowej) środków. Pojawiły się też nieoficjalne doniesienia o dostarczeniu Ukraińcom pierwszej partii liczącej 2650 granatników. Dostawy RGW 90 zakończą się w maju br.

Tak szybka realizacja zamówienia jest możliwa dzięki błyskawicznemu wydaniu zgody przez niemieckie władze. Wniosek o zakup uzbrojenia przez Ukrainę został złożony 18 marca, a już 21 marca zezwolono na eksport granatników. Stanowi to istotną zmianę w niemieckim podejściu do eksportu uzbrojenia (Niemcy i Holandia dozbroją Ukrainę, 2022-02-27, Amunicja do Panzerfaustów, 2021-03-06).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.