Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MSHORAD ujawniony

Obrona powietrzna, Przemysł zbrojeniowy, 31 marca 2022

Saab opracował mobilny system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu Mobile Short Range Air Defence System (MSHORAD). Jest on przeznaczony do zwalczania różnego rodzaju celów powietrznych, w tym samolotów, śmigłowców, pocisków, bsl i amunicji krążącej.

Wóz ogniowy MFU z modułem uzbrojenia wyposażonym w wyrzutnie pocisków RBS 70 NG

W skład MSHORAD wchodzą dwa elementy – wóz ogniowy Mobile Firing Unit (MFU) uzbrojony zdalnie sterowany moduł z pociskami przeciwlotniczymi i wóz z radarem Mobile Radar Unit (MRU). Elementy MSHORAD są integrowane w ramach połączonego systemu dowodzenia i kierowania.

Wóz z radarem MRU wyposażony w stację radiolokacyjną Giraffe 1X / Ilustracje: Saab

Oba komponenty systemu są montowane na pojazdach opancerzonych MARS 4x4 S-330 dostarczonych przez czeską spółkę SVOS. Integrację prowadzono przez 12 ostatnich miesięcy. Saab zapowiedział też gotowość do przeprowadzenia w najbliższym czasie pokazowych strzelań MSHORAD dla potencjalnych klientów.

Efektorem systemu MSHORAD są naprowadzane w wiązce lasera pociski RBS 70 NG, które są trudne do zakłócenia. Mają one zasięg do 9 km i mogą zwalczać cele na wysokości do 5 km. Do wykrywania celów służy radar Giraffe 1X o zasięgu 75 km i charakterystykach ułatwiających wykrywanie niewielkich obiektów, takich jak bezzałogowce (Argentyna zamówiła RBS-70 NG, 2022-02-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.