Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cape Otway dostarczony RAN

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 01 kwietnia 2022

Departament Obrony Australii poinformował o przyjęciu do służby w Royal Australian Navy (RAN, marynarki wojennej) pierwszego kutra patrolowego typu Evolved Cape. Okręt wzmocni zdolności patrolowe RAN i przyczyni się do poprawy ochrony granic Australii.

Patrolowiec Cape Otway (314) został zwodowany w październiku 2021. Jego bazą po przeszkoleniu załogi będzie HMAS Carins / Zdjęcie: Austal

Kuter Cape Otway (314) jest pierwszym z okrętem patrolowym typu Evolved Capew służbie RAN. Każdy z nich otrzymuje od nazwę jednego z australijskich przylądków. Bazą Cape Otway będzie HMAS Cairns w północno-wschodniej Australii w stanie Queensland. Jednostka trafi tam w połowie br. po zakończeniu szkolenia załogi. Jej dowódcą został kmdr ppor. James Thompson.

Jest to pierwszy z 6 zamówionych w maju 2020 patrolowców tego typu.Koszt ich pozyskania wyniesie Australię 324 mln AUD. Głównym realizatorem zamówienia jest stocznia Henderson należąca do Austal, zaś budowa okrętów pozwala utrzymać 550 miejsc pracy w lokalnym przemyśle. Harmonogram dostaw zakłada dostarczanie jednego patrolowca co 4 miesiące, by zrealizować zamówienie do maja 2023 (Evolved Cape zwodowany, 2022-03-07, ).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.