Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia zainteresowana Rafale

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 08 kwietnia 2022

Według nieoficjalnych informacji z Francji, Paryż i Belgrad negocjują dostawę do Serbii 12 wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale. Początkowo Serbia była zainteresowana 6 samolotami, ale w ostatnim czasie ich liczba została podwojona.

W ostatnich latach Dassault odniósł duże sukcesy eksportowe podpisując umowy na eksport Rafale do Grecji, Chorwacji, Egiptu, Kataru, Indii i Indonezji / Zdjęcie: Maciej Hypś

Do tej pory negocjacje były na bardzo wczesnym i nieformalnym etapie, chociaż prezydent Serbii Aleksandar Vučić w grudniowym wywiadzie telewizyjnym powiedział: Rafale to fantastyczne samoloty, chciałbym je kupić. Dassault Aviation sugeruje, że wybór Aleksandara Vučicia na kolejną kadencję prezydencką pozwoli przyspieszyć negocjacje.

Można spekulować, że ze względu na ograniczone możliwości budżetowe Serbia, podobnie jak sąsiednia Chorwacja, byłaby zainteresowana samolotami używanymi z zasobów francuskich wojsk lotniczych. Dla Dassaulta takie rozwianie również byłoby do zaakceptowania, ponieważ tak, jak miało to miejsce w przypadku sprzedaży używanych myśliwców do Chorwacji i Grecji, francuskie ministerstwo sił zbrojnych najprawdopodobniej zamówiłoby w ich miejsce nowe samoloty.

W tej chwili o sile serbskich wojsk lotniczych stanowi 13 myśliwców MiG-29 i 17 samolotów rozpoznawczo-uderzeniowych J-22 Orao. Sprzedaż Rafale do Serbii byłaby kolejnym sukcesem francuskiego samolotu w ostatnich latach (Umowa na dodatkowe Rafale dla Grecji , 2022-03-25, Umowa na Rafale dla Chorwacji, 2021-11-27).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.