Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Integral R

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 15 kwietnia 2022

12 kwietnia 2022 po starcie z lotniska Saint-Girons-Antichan w Francji lot testowy wykonywał prototyp samolotu akrobacyjnego Aura Aero Integral R. Kilka minut po starcie, ok. 11:12 czasu lokalnego samolot rozbił się w pobliżu Prat-Bonrepaux w Ariége. Obaj jego piloci zginęli na miejscu.

Świadkiem katastrofy był rolnik, który doglądał bydła na sąsiednim polu. Jego zdaniem w ostatniej fazie lotu samolot nurkował. Rozbił się z wielkim hukiem.

Zdjęcie: nrpyrenees

Niedaleko miejsca, w którym samolot uderzył w ziemię, znaleziono jego rozłożony spadochron ratunkowy. Nie wiadomo dlaczego system nie zadziałał skutecznie.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Ponieważ Integral R nie został jeszcze certyfikowany, za jej badanie odpowiada BEA-É. Wiadomo, że w czasie lotu panowały fatalne warunki atmosferyczne i wiał bardzo silny wiatr.

Ofiary katastrofy to 40-letni Simon de la Breteche i 37-letni Baptiste Vignes. Obaj byli mistrzami świata w akrobacji samolotowej. W Aura Aero pierwszy odpowiadał za prototyp samolotu, a drugi za markę Integral.

Rozbity samolot to dwumiejscowy jednosilnikowy dolnopłat Aura Aero Integral R, zn. rej. F-WJMK, nr ser. 01. Był własnością producenta – Aura Aero z Tuluzy. Na jego bazie powstaje wersja w pełni elektryczna – Integral E (Współpraca Safrane z AURA Aero, 2022-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.