Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tunele Islamskiego Dżihadu

Konflikty zbrojne, Infrastruktura, 21 kwietnia 2022

Organizacja terrorystyczna Islamski Dżihad pochwaliła się w mediach tunelowym miastem, które ma pokazywać, że są bardzo dobrze przygotowani do kolejnej kampanii przeciwko Izraelowi. Systemy tuneli mają spełniać funkcje defensywne i ofensywne, z których te ostatnie mają być wykorzystywane do brania żołnierzy do niewoli, odpierania ofensywy lądowej wojsk izraelskich i prowadzenia operacji zaczepnych. Izraelscy dowódcy obawiają się, że terroryści mogą je wykorzystywać do przejmowania izraelskich wojskowych lub cywilów w celu wykorzystania ich jako kart przetargowych w wymianie więźniów.

Jeden z tuneli odkrytych przez izraelskich żołnierzy na granicy z Egiptem. Skoordynowana akcja egipsko-izraelska doprowadziła do zniszczenia większości z nich / Zdjęcie: MO Izraela

Sprawa podziemnych obiektów na nowo ujrzała światło dzienne w związku z zaostrzającą się sytuacją wokół Wzgórza Świątynnego i meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację na Zachodnim Brzegu, zwłaszcza w rejonie Dżanin, w związku z zamachami w Tel Awiwie i Bene Berak. 18 kwietnia 2022 ze Strefy Gazy odpalono pocisk rakietowy, co wywołało odwetowy atak izraelskiego lotnictwa na skład uzbrojenia.

Bojownicy twierdzą, że otrzymali instrukcje, aby zmobilizować się i być w stanie najwyższej gotowości do obrony meczetu Al-Aksa i Jerozolimy. Podobno – z pomocą Irańczyków – uzupełniono zapasy amunicji rakietowej, a w tunelach przeprowadzono prace naprawcze. Według rzecznika Brygad Al-Kuds Abu Hamzy nadal istnieje wiele tuneli prowadzących w głąb izraelskiego terytorium.

Do budowli znajdujących się pod piaszczystymi glebami Strefy Gazy prowadzą zamaskowane przejścia, nie pozostawiające śladu na powierzchni. Niektóre z nich są na zalesionym terenie niedaleko Chan Junus, u podnóża niewielkiego wzgórza. Maskujące gałęzie drzew zasłaniają wąskie przejście otoczone murem i zwieńczone betonowymi blokami. Członkowie Brygad Al-Kuds w wojskowych mundurach i noszonych na rękach opaskach wykorzystują je do gromadzenia broni, w tym karabinów maszynowych, granatników i amunicji. Tunele wyposażone są w oświetlenie elektryczne, układ wentylacyjny i systemy telekomunikacyjne. Bojownicy dysponują systemem alarmowania, uruchamianym w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa, w tym groźbie dekonspiracji tunelu.

W maju ubiegłego roku, podczas 11-dniowej wojny, Siły Obronne Izraela przeprowadziły dużą liczbę ataków na tzw. Metro w Strefie Gazy, jak nazywa się sieć palestyńskich tuneli. Dla izraelskich żołnierzy stanowią one zagrożenie. Umożliwiają uzbrojonym bojownikom poruszanie się bez wykrycia przez izraelskie bezzałogowce i nękanie izraelskich pozycji.

W zamieszkanej przez 2,3 mln ludzi Strefie Gazy tunele powstają od 2007, gdy Izrael i Egipt wprowadziły blokadę w odpowiedzi na przejęcie władzy przez Hamas. Izrael utrzymuje blokadę, aby uniemożliwić Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi import uzbrojenia. Przemytnicy utworzyli też sieć tuneli na granicy z Egiptem, umożliwiając transport wszystkiego - od artykułów gospodarstwa domowego po samochody, a nawet zestawy KFC.

W ostatnich latach Egipt zniszczył dużą liczbę tuneli. Natomiast Izrael jeszcze przed operacją Strażnik Murów ukończył budowę podziemnej betonowej ściany oddzielającej Strefę Gazy. Oprócz tej ściany bariera o długości 60 km obejmuje również ogrodzenie nad ziemią, czujniki podziemne i na powierzchni oraz inne rozwiązania techniczne mające powstrzymać Hamas i Islamski Dżihad przed infiltracją izraelskiego terytorium. Zbudowana bariera została szerzej opisana w RAPORT-wto 12/2021 (Testy laserowego Iron Beam, 2022-04-16, Mur na granicy Strefy Gazy gotowy, 2021-12-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.