Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australia otrzyma F-35 w 2014

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 listopada 2009

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, australijski rząd wydał wczoraj zgodę na zakup pierwszej partii 14 myśliwców F-35A. W ten sposób może zostać zrealizowany harmonogram, zakładający otrzymanie pierwszego samolotu w 2014.

Zakup F-35 ma spowodować - według władz wojskowych - osiągnięcie przez Australię supremacji lotniczej w rejonie Oceanii, na przynajmniej 1-2 dekady. Ministerstwo obrony konsekwentnie twierdzi, że Lightning II spełnia wszystkie oczekiwania przyszłego użytkownika / Zdjęcie: Lockheed Martin

Decyzja nie jest oczywiście jednoznaczna z podpisaniem umowy o zakupie samolotów, jednak niweczy ostatnią, administracyjną przeszkodę przed sfinalizowaniem kontraktu. Pierwotnie decyzja rządu w tej sprawie miała zapaść do końca bieżącego roku. Później jednak australijskie media doniosły o poważnej zwłoce (zobacz: Australijskie opóźnienie z F-35), co nie okazało się ostatecznie prawdą.

Prawdą było jednak to, że zakup amerykańskich myśliwców wywołał poważne rozbieżności w łonie australijskich władz. Spowodowane one były przedłużającą się fazą rozwojową nowej konstrukcji, wzrastającą ceną oraz wybuchem obecnego kryzysu gospodarczego.

Z tych powodów ostatnie, ogłoszone wczoraj plany rządu zakładają zakup przynajmniej 72 samolotów - dla 3 eskadr bojowych i jednej szkolnej. Wcześniej zakładano, że maszyn będzie 100, jednak oczekując na F-35, zdecydowano się - już ponad rok temu - na 24 Super Hornety, które zastąpią wiekowe F-111 (zobacz: Prezentacja australijskiego F/A-18F).

Według wczorajszego oświadczenia ministerstwa obrony, sprawdziły się również przewidywania, odnośnie wydłużenia procesu pozyskania F-35. W pierwszej transzy zostanie zakupionych 14 samolotów. To wynik bieżącego kryzysu, jeszcze rok temu zakładano, że będzie ich 24 egz.

Budżet przedsięwzięcia - razem z pakietem serwisowym, szkolnym i sprzętem obsługowym - oceniono wstępnie na 3,2 mld AUD (2,97 mld USD według bieżącego kursu), co daje cenę jednostkową rzędu 212 mln USD. Pamiętać jednak należy, że w kwocie tej mieszczą się również środki na wprowadzenie do służby zupełnie nowego typu samolotu.

Pierwszy, australijski F-35 powinien zostać dostarczony w 2014. Pozostanie on czasowo - wraz z kilkoma innymi egz. - w USA, gdzie będzie szkoliła się pierwsza grupa pilotów. Pierwsza eskadra bojowa, powinna osiągnąć gotowość operacyjną w 2018. Pozostałe dwie - do 2021.

Decyzja w sprawie zakupu pozostałych, 58 samolotów powinna zostać podjęta w 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.