Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

JDAM zniszczył cel morski

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 06 maja 2022

US Air Force 28 kwietnia 2022 przeprowadziły nad wodami Zatoki Meksykańskiej udany test bomby kierowanej GBU-31 JDAM zmodyfikowanej do atakowania celów morskich. Próba polegała na zaatakowaniu celu odpowiadającego pełnowymiarowemu okrętowi wojennemu.

Bomba będzie mogła być przenoszona przez wszystkie samoloty zintegrowane z klasycznymi bombami rodziny JDAM / Zdjęcie: US Air Force

Był to drugi test tego uzbrojenia opracowywanego przez Air Force Research Laboratory w ramach programu Quicksink. W czasie pierwszej próby przeprowadzonej w sierpniu 2021 sprawdzano zdolność zmodyfikowanej bomby, pozbawionej ładunku bojowego, do precyzyjnego trafienia w różne punkty celu: nadbudówkę, linię wodną lub podwodną część kadłuba.

Celem programu jest zwiększenie zdolności amerykańskich wojsk lotniczych do zwalczania żeglugi przeciwnika. Bomba GBU-31 o wagomiarze 907 kg jest naprowadzana za pomocą GPS-a i może być wykorzystana o zwalczania celów morskich stacjonarnych jak i poruszających się. Bomba nie ma własnego napędu, jej zasięg jest uzależniony od wysokości zrzutu i prędkości nosiciela. Kierowanie umożliwia zestaw sterów.

Dokładne możliwości bomby są niejawne i pracujący w programie Quicksink płk. Anthony Meeks odmówił odpowiedzi na pytanie, czy bomba będzie na tyle precyzyjna by umożliwiała precyzyjne trafienie w wybraną część okrętu, na przykład mostek, stery, komin czy wybrane uzbrojenie. Wiadomo, że jedną z wprowadzonych zmian jest nos o innym kształcie, który ma zapobiegać odbijaniu się bomby od powierzchni wody. Głowica naprowadzająca bombę w ostatniej fazie ataku jest ciągle w fazie opracowywania.

Zmodyfikowana bomba GBU-31 Quicksink ma być bardziej ekonomicznym i szeroko dostępnym rodzajem uzbrojenia do zwalczania okrętów wojennych w porównaniu z torpedami, które pozostają najlepszym uzbrojeniem do tych zadań, ale są przenoszone jedynie przez niewielki odsetek nosicieli w arsenale amerykańskich sił zbrojnych. Bomba będzie mogła być przenoszona przez wszystkie samoloty zintegrowane z klasycznymi bombami rodziny JDAM. Dzięki temu dowódcy będą dysponowali w polu większą elastycznością i wachlarzem możliwości w zwalczaniu coraz liczniejszej marynarki wojennej ChRL (GBU-31 przeciwko celom morskim, 2021-09-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.