Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Możliwa sprzedaż nowych F-16 do Turcji

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Ludzie, 09 maja 2022

Turcja jest zainteresowana pozyskaniem 40 nowych samolotów wielozadaniowych F-16 Block 70 i około 80 zestawów do modernizacji starszych F-16C/D do wersji F-16V. Do tej pory zakup był niemożliwy z powodu amerykańskich sankcji. Jednak pomoc udzielana przez rząd turecki Ukrainie wpływa na bardziej przychylne postrzeganie Turcji przez amerykańskich polityków, którzy mogą poprzeć zgodę na eksport uzbrojenia.

W uzbrojeniu tureckich wojsk lotniczych jest około 240 samolotów F-16C/D / Zdjęcie: Maciej Hypś

Według nieoficjalnych informacji kilku kluczowych kongresmenów miało zasygnalizować chęć zasugerowania prezydentowi Joe Bidenowi zniesienia części sankcji nałożonych przez USA na Turcję po zakupie systemów S-400. Ich głównym elementem było wstrzymanie sprzedaży uzbrojenia i wykluczenie Turcji z programu F-35. Amerykańscy politycy podkreślają, że ewentualna zgoda na sprzedaż F-16 byłaby uzależniona od dalszego wspierania Ukrainy przez Turcję i jej ogólnej postawy względem Rosji.

Rozmawiałem o tej kwestii z kilkoma osobami. Turcy przedstawili racjonalne argumenty za tym, dlaczego powinni dostać F-16. Skłaniam się, żeby to poprzeć, ale nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji – powiedział senator James Risch z partii republikańskiej, członek komisji stosunków zagranicznych.

Oczekujemy od Turcji dalszego wspierania sojuszników z NATO, którzy udostępniają swoje zasoby Ukrainie. Wojna na Ukrainie jeszcze się nie skończyła. Oczekuję, że kiedy prezydent zgłosi się do Kongresu o zgodę na taką sprzedaż, Turcja nadal będzie odgrywała konstruktywną rolę w tym konflikcie, ale też w innych konfliktach na świecie – dodał republikański deputowany do izby reprezentantów Mike McCaul.

W Turcji prezydent Recep Tayyip Erdoğan przedstawia zgodę na sprzedaż F-16 Block 70 jako możliwą rekompensatę za straty poniesione przez Turcję w inwestycjach poczynionych w ramach uczestnictwa w programie budowy samolotu wielozadaniowego F-35. Nie przynoszą one obecnie zysku ekonomicznego po wykluczeniu Turcji z tego programu. Erdoğan i Biden rozmawiali już o sprzedaży F-16 przy okazji spotkania w październiku 2021. Amerykańska zgoda pozwoliłaby unowocześnić tureckie wojska lotnicze uzbrojone obecnie w ok. 240 samolotów F-16C/D (Tureckie F-16 nad Bałtykiem, 2021-07-21, Kolejne S-400 dla Turcji, 2019-12-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.