Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy odebrali 3000. UTF

Przemysł zbrojeniowy, Logistyka, 12 maja 2022

Podczas uroczystości w Monachium Bundeswehra odebrała ciężarówkę RMMV HX z nowym spaletyzowanym systemem ładunkowym (PLS) a także 3000. nieopancerzoną ciężarówkę transportową rodziny Unprotected Transport Vehicle (niem. UTF). Jest to kontynuacja wymiany floty pojazdów logistycznych w niemieckich siłach zbrojnych.

Ciężarówki RMMV HX i RMMV UTF są zbliżone konstrukcyjnie, co upraszcza logistykę i obsługę / Zdjęcie: Rheinmetall

W czerwcu 2020 Bundeswehra zawarła umowę ramową z RMMV na dostawę do 4000 pojazdów ze spaletyzowanym systemem ładunkowym. Obowiązuje ona do 2027. System PLS znany w Niemczech jako Wechselladersysteme (WLS) jest montowany na ciężarówkach rodziny RMMV HX. Ponieważ są to pojazdy zbliżone konstrukcyjnie do eksploatowanych pojazdów rodziny UTF możliwe jest uproszczenie logistyki.

Elementem wyróżniającym WLS jest hakowiec produkcji Hiab. Dzięki niemu można przewozić kontenery typu flatrack, a także podnosić je i załadowywać w każdym terenie bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu. Opcjonalnie możliwe jest także przewożenie ładunków na platformie typu flatbed lub 20-stopowych kontenerów ISO.

Znaczna część ciężarówek z WLS będzie wyposażona w opancerzoną kabinę. Dzięki zapewnianiu ochrony załodze mają być kluczowym komponentem logistycznym sił bardzo wysokiej gotowości NATO wydzielanych przez Bundeswehrę w ramach VJTF 2023.

Dostawy ciężarówek mają także istotny wymiar ekonomiczny. Ponad 75% wartości pojazdów jest produkowane w Niemczech. Zamówienia tysięcy pojazdów przez Bundeswehrę spowodowały także zwiększenie tempa produkcji przez RMMV do 1000 pojazdów UTF rocznie. Przewidywane jest dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych w związku z rosnącymi potrzebami w zakresie logistyki. Ponadto dostawa 3000. ciężarówki UTF na początku maja br. stanowi znaczne wyprzedzenie harmonogramu dostaw. Jest to o tysiąc pojazdów więcej niż zakładała pierwotna umowa ramowa na dostawy do 2024 (UDS 214 na podwoziu HX 8×8, 2022-02-28, Bundeswehra zamawia kolejne ciężarówki, 2021-01-07).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.